vypořádání družstevního bytu a úvěru, který byl poskytnut na koupi členského podílu

Dotaz ze dne 14. 12. 2009 16:31.

Otázka

Dobrý den, s manželkou se chceme rozvádět a zdá se, že náš rozvod nebude jednoduchý s ohledem na vypořádání majetku. Bydlíme společně v družstevním bytě a to ještě s nezletilými dětmi (14,9let), které jsou manželky z předchozího manželství. Byt, resp. členský podíl v družstvu jsem zakoupili před 2 roky, po svatbě a na zaplacení jsem si bral překlenovací úvěr, ve kterém je samozřejmě uvedena i manželka a jeden můj ručitel. S manželkou jsem si přestali rozumět, nakonec vše vyústilo k tomu, že se manželka začala stíkat se svojí předchozí známostí, na což jsem přišel a chci manželství ukončit. Nyní však řešíme jak se dohodnout na vypořádání majetku. Manželka byt nechce, je poměrně drahý a ona je nyní nezaměstnaná. Já jej taky nechci, nechci zůstat v tomto městě, ale zase mám obavy, že kdyby zůstal jí, tak nebude schopna splácet úvěr, jehož současná výše je na stejné úrovni jako hodnota bytu, nemluvě o úrocích, které pak z úvěru dělají 2x vyší hodnotu než cena bytu. Délka splácení úroku je ještě na 23let a nechci být odkázán na to, zda bude splácen, či nikoli. Souhlasil bych tedy i s tím, že si byt ponechám a budu shánět kupce a pak teprve odejdu a úvěr doplatím, jenže manželka se chce domáhat náhradního bydlení, což mi přijde nefér, protože mě nezůstane defacto nic s ohledem na tržní cenu bytu a jeho špatnou prodejnost v současné době. Chtěl bych Vás tedy poprosit o radu v této situaci. Co se týče ostatního majetku, tak zde problém není a dohoda je možná. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v dané situaci by bylo zřejmě nejvhodnější, abyste si po dohodě s bankou hledali zájemce, který by v souvislosti s koupí družstevního bytu převzal Váš úvěr, či si vzal vlastní úvěr, z kterého bude Váš úvěr předčasně uhrazen.

Řešíme-li vypořádání společného členství dohodou, je zcela na Vás, na jaké podmínky přistoupíte. Pakliže se nebudete schopni s manželkou dohodnout, nic Vám nebrání, abyste se rozvedli pomocí tzv. sporného rozvodu a řešení společného družstevního bytu nechali na pozdější dobu.

Po rozvodu manželství mají oba bývalí manželé možnost u soudu požadovat vypořádání společného členství v bytovém družstvu. Soud musí vybrat, komu je vhodnější ponechat družstevní byt a komu bude lepší přiznat bytovou náhradu a možnost domáhat se pomocí dalšího návrhu finančního vyrovnání (z tržní hodnoty členského podílu). Zde by možná bylo na místě vysvětlit, že vypořádací podíl se neřeší v rámci řízení o vypořádání členství, ale v rámci řízení o vypořádání společného jmění manželů (byť třeba dodatečně). V tomto řízení lze poukázat na to, jaký byl skutečný majetkový přínos, takže v případě, kdy neexistovala kladná hodnota členského podílu (hodnota členského bytu je nižší, než kolik stojí předčasné splacení úvěru), může dojít k tomu, že finanční vypořádání bude přiznáno ve prospěch toho, komu zústal členský podíl a úvěr.

K bytové náhradě je vhodné uvést, že má jít o náhradní byt, pakliže soud nedojde k závěru, že pro důvody zvláštního zřetele je na místě přiznat pouze náhradní ubytování. Nejsem si jist, nakolik víte co zajištění náhradního bytu obnáší. V případě potřeby se ptejte.

Skutečnost, že ani jedna ze stran si nemůže být jistá, komu co soud přisoudí, může představovat motivaci pro uzavření dohody, která by byla přijatelná pro obě strany.

Není tak jednoduché určit, co je výhodnější. Mít k dispozici byt sice znamená, že dotčený musí řešit úvěr i prodej, ale na druhou stranu má kontrolu nad situací a nemusí řešit co se stane, pakliže druhý z manželů nebude splácet úvěr a nebude se mít k vyplacení soudem přiznaného vypořádacího podílu.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším