Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám platit manželce výživné před rozvodem?
Otázka
Dobrý den, s manželkou nežijeme 10 měsíců ve společné domácnosti. Po tom, co jsem jí navrhl rozvod, se rozhodla odejít a já zůstal sám s nezletilým synem. Za měsíc máme stání u soudu, kde se bude projednávat s kým bude syn po rozvodu, ale ona mi poslední dobou vyhrožuje, že pokud jí nebudu platit zdravotní pojištění, tak zažádá o výživné na manželku. Může o to žádat ještě v době manželství? Podotýtám, že je plně zdráva a pracovat může. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrá den,
za trvání manželství mají manželé vůči sobě vzájemnou vyživovací povinnost a to v takovém rozsahu, aby životní úroveň manželů byla v zásadě stejná. Toto výživné náleží ze zákona, přičemž v případě, kdy není plněno dobrovolně, může soud výživné přiznat nejdříve ode dne, ke kterému byl podán návrh na jeho přiznání k soudu. Neuvádíte nic bližšího o poměrech manželů, takže nelze odhadnout, zda-li jsou důvody k poskytování výživného, či zde naopak neexistují důvody, pro které by výživné nenáleželo pro rozpor s dobrými mravy.
Skutečnost, že manželka v současnosti nepracuje, ještě neznamená, že by jí nemohlo být hrazeno výživné. Zaprvé může soud přesvědčit, že zde jsou objektivní důvody, proč v současnosti nepracuje a vyloučit nelze ani to, že by požadovala výživné v tom smyslu, že vzhledem ke své kvalifikaci a praxi může v zaměstnání (které zatím hledá) získat částku řádově 10 - 15 000 Kč měsíčně a ona požaduje výživné odpovídající tomu, jaké dorovnání by odpovídalo narovnání rozdílů mezi touto "dosažitelnou mzdou" a majetkovými poměry druhého z manželů.
Mám-li situaci shrnout - vyživovací povinnost je mnohem silnější za trvání manželství než po jeho zániku.
Pakliže manželka chce, aby za ní bylo hrazeno zdravotní pojištění, tak stačí, pakliže se registruje na úřadu práce a pojištění za ní bude hradit stát (i kdyby neměla nárok na podporu). Tak či onak nemohu odhadnout, zda-li je pro Vás finančně výhodnější platit toto pojistné, jelikož bez dalšího nelze ani dost dobře hádat, zda a v jakém rozsahu by výživné na manželku přiznal případný soud.
Na druhé straně je třeba upozornit na to, že matka má vůči dítěti, které ponechala u manžela, vyživovací povinnost, přičemž tuto povinnost lze narozdíl od výživného mezi manželi požadovat i zpětně (od okamžiku, kdy přestala poskytovat výživné v rámci společné domácnosti - max. tři roky zpětně).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.