Mám šanci získat dceru do své péče?

Dotaz ze dne 3. 1. 2010 17:55.

Otázka

Mám šanci získat dceru do své péče, popřípadě větší šanci na střídavou péči? Jak postupovat? Jak přimět sociální pracovnice k zvýšení zájmu? Může přispět svědectví sousedů? S býv. přítelkyní, která má již tříletou dceru u které neuvedla otce, máme dvouletou holčičku, kdy o určení otcovství jsem musel zažádat soud. Přítelkyně se odstěhovala do nevhodného prostředí (viz. např. svědectví sousedů) a i přes řádně placení dohodnutého výživného, podala žádost o určení výživného soudem a během jednání byla upozorněna soudkyní na nutnost zlepšení podmínek pro děti jinak ji nebudou moci být ponechány. Vědomě při jednání neuvedla, že čeká další dítě, opět otec neznámý. Po narození dcery jsem požádal přítelkyni o dohodu a následné svěření dcery do mé péče, bohužel začaly problémy s umožněním styku s dcerou (soudem je dohodnuto, kdykoliv), výhružky problémů v mém zaměstnání „pokud nebudu držet … a platit“, ale především výchova a podmínky pro výchovu dcery. Dcera je učena slovům „táta pako“ atd., bydlí v pokoji cca 20m2 s matkou a dvěma sourozenci, kdy nemá ani vlastní postel. Příjmy domácnosti star. důchod otce přítelkyně, mateřská a určené výživné na mou dceru jsou nedostačující pro výdaje domácnosti zvýšené kromě potřeb stálých uživatelů o výživné na bratra přítelkyně a jeho potřeby o víkendech, velké množství zvířat domácnosti 3 kočky, králík,myši a navíc je přítelkyně silná alergička, která nemůže sama ani vyprat. Dcera už před narozením dalšího sourozence bývala velice zanedbaná (opruzení, výkyvy váhy kila, problémy s komunikací vřískání, přestože už velice pěkně mluví a předávání je doprovázeno velkým pláčem, kdy nechce zpět k mámě. Bydlím v domě s maminkou v předčasném starobním důchodu, která navíc pečuje o sestru v inv. důchodu a jsem schopen zabezpečit dceři trvale kvalitní péči.

Odpověď

Dobrý den, ne zcela vhodné prostředí a jisté nedostatky v péči matky, které uvádíte jsou podle mého názoru důvodem, aby soud posoudil, jestli pro dceru nebudete představovat lepší zázemí. Soud však neposuzuje jen materiální zabezpečení rodičů, ale také výchovné schopnosti rodičů (osobnosti rodičů) a citové vazby dítěte na rodiče a sourozence. Místo změny v péči o dítě může rozhodnout o nařízení dohledu nad péčí matky a sociální pracovnice daného úřadu se budou snažit pomoci matce tak, aby byla schopna o dítě pečovat (není mi známa mnoho informací o Vaši situaci a možnostech). Soud má sledovat nejlepší zájem dítěte a je tedy na jeho posouzení, aby rozhodl, co je v zájmu dítěte. V případě potřeby si může nechat vypracovat znalecké posudky (dítěte i rodičů) popř. jejich vypracování můžete navrhnout.

Pakliže se rozhodnete podat návrh na změnu péče, lze doporučit pokusit se o dobré vztahy se sociálními pracovnicemi oddělení péče o dítě (podle skutečného bydliště dětí). Tyto sociální pracovnice, jak je Vám jistě známo z prvního soudního řízení o péči, shromažďují pro soud informace a zasílají soudu zprávu se svým stanoviskem. I když se situace značně změnila, stále lze narazit na jisté obtíže při svěřování dětí (zvláště malých dětí) do péče otců. Doporučila bych obrátit se na toto oddělení před podáním návrhu a vyjádřit své obavy o zdravý vývoj dítěte a přání umožnit dceři „lepší život“ tím, že si ji vezmete do své péče (nebo navrhnete střídavou péči, např. proto aby se matce „ulehčilo“ při péči o děti a měla možnost pracovat na zlepšení své situace) S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším