Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
úhrada ústavu za rodiče
Otázka
Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit je-li možné donutit sourozence, aby se spoluúčastnili na úhradě ústavu za matku. Nevíme kam bychom se měli obrátit. Moc děkujeme
Odpověď
Dobrý den, v zákoně o sociálních službách nenalezneme nic, co by nám pomohla. Zde je jen konstatováno, že se poskytovatel sociální služby může dohodnout na spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou blízkou osobě, které je sociální služba poskytována, pokud osoba, které je sociální služba poskytována, nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů. Ústavu ani Vám nedává tento zákon možnost donutit někoho podílet se na úhradě.
Pomoc lze hledat v zákonu o rodině, který ukládá vzájemnou vyživovací povinnost rodičům a dětem. Povinnost dětí zajistit svým rodičům slušnou výživu, pakliže toho rodiče potřebují, nalezneme v § 87 zákona o rodině. Mají-li rodiče více dětí, má každé dítě plnit tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí. Neplní-li některé z dětí tuto povinnost dobrovolně, nezbývá, než se obrátit k soudu (podle bydliště žalovaného dítěte). Návrh na úpravu vyživovací povinnosti dětí k rodičům by měla podat matka popř. se nechat zastupovat jinou osobou na základě plné moci (nemusí jít o advokáta či osobu s právním vzděláním).
Vzor tohoto návrhu jsme na internetu nenalezla. Návrh musí obsahovat označení soudu, kterému je určen, označení účastníků (kdo je žalobkyně a kdo jsou žalovaní, jejich adresa), dále údaje o matčině situaci a o situaci dětí (nejen příjem, ale i jejich celková majetková situace, zdravotní stav matky, její náklady, zda jsou děti svobodné či žijí v manželství, jaké mají další vyživovací povinnosti). Podstatnou náležitostí je také návrh rozsudku tj. o čem má soud rozhodovat (Navrhuji, aby soud vydal tento rozsudek: Žalovaní jsou povinni platit žalované výživné počínaje dnem…. a to první žalovaný částkou …měsíčně a druhý žalovaný částkou …. měsíčně, vždy do …. dne v měsíci. Pak stačí už jen datum a podpis. Pokud by Vám alespoň trochu pomohl vzor návrhu na výživné dětí, naleznete jej na http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-upravu-pomeru-nezl-deti-jejichz-rodice-nejsou-manzele nebo http://rodina.juristic.cz/61925/clanek. Podání návrhu není zpoplatněno. Výživou zde není míněna jen strava, ale úhrada osobních potřeb, tedy všech odůvodněných potřeb rodičů. Pojem „slušná výživa“ není v zákoně definován. Podpůrně se vychází ze zákona o životním a existenčním minimu (existenční minimum činí 2 020 Kč a životní minimum jednotlivce 3 126 Kč) a zákona o pomoci v hmotné nouzi (informace o dávkách pomoci v hmotné nouzi naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5.
Kromě úhrady od dětí lze také zkoumat, zda matka nemá nárok na některé sociální dávky. V úvahu by připadaly již zmiňované dávky pomoci v hmotné nouzi, dále příspěvek na péči, pakliže jej matka již nepobírá a jsou zde důvody k jeho přiznání (http://socialnipece.praha.eu/jnp/cz/socialni_davky/prispevek_na_peci/index.html) a v závislosti na zdravotním stavu také dávky sociální péče pro osoby se zdravotním postižením (http://www.mpsv.cz/cs/8#dsp). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou