Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jaké jsou výhody a nevýhody nesporného rozvodu?
Otázka
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaké jsou klady a zápory nesporného rozvodu. Po tom, co mi soud přiřkl do péče nezletilého syna , mě kontaktoval advokát mé ženy s tím, že podle §24a je moje žena ochotná přistoupit na nesporný rozvod a že bude záležet na mé finanční nabídce jestli k tomu přistoupí. Nevím, jestli na to mám přistoupit, popřípadě bych rád věděl, z čeho mám tu její nárokovanou finanční částku vypočítat. Nemovitost, ve které podnikám a kde se synem také bydlím, jsem zdědil. Budu ještě 14 let platit hypotéku a o něco kratší dobu stavební spoření moje i mé ženy.Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
výhodou nesporného rozvodu je skutečnost, že se prakticky všechny problematické oblasti (rozvod, poměry dítěte, výživné mezi manželi, bydlení, majetek) vyřeší prostřednictvím dohod a soudní řízení lze omezit na minimum. V zásadě "nejkomplikovanější" je řízení o schválení dohody rodičů o úpravě poměrů nezletilého dítěte na dobu po rozvodu, v rámci kterého má soud zkontrolovat, zda-li dohoda odpovídá zájmům dítěte. Samotné rozvodové řízení pak probíhá cca. 5 minut, jelikož jde již jen o formální kontrolu dokumentů a základních údajů účastníků.
Pomineme-li skutečnost, že zde následně již není prostor pro "soudní tahanice" tak základní výhoda či nevýhoda tohoto rozvodu je v tom, že s výjimkou dítěte nikdo neřeší, na čem se manželé dohodli. Má všechen majetek připadnout manželce? Pokud se na tom dohodli, tak to tak bude... V zásadě jediným omezením zde jsou práva věřitelů - dohoda poškozující věřitele by byla neplatná (ve sporných případech lze doporučit raději vyřešit majetek soudně).
Nemohu posoudit, jaké bude mít manželka představu o podmínkách smluveného rozvodu ani to, nakolik si ceníte skutečnost, že se vyhnete soudním sporům. V zásadě jediným srovnáním by zde mohlo být to, jak by společné jmění manželů vyřešil soud, pakliže by k dohodě nedošlo.
Společné jmění manželů se má rozdělit tak, aby podíly manželů byly stejné. Jen v případech zvláštního zřetele soud upraví podíly odlišně (pokud by jinak došlo k zjevnému nepoměru jaký by představovala např. situace, kdy jeden z manželů vše propije či prohraje na automatech a druhý se snaží držet rodinu "nad hladinou"). V rámci podílů se zohlední tzv. zápočty - pakliže někdo vložil do společného jmění hodnotu patřící do jeho osobního jmění, má nárok na to, aby mu bylo nahrazeno co vynaložil (lze přihlížet k znehodnocení nikoliv však k zhodnocení investice) a naopak ten kdo něco nabyl ze společného jmění do osobního majetku musí tuto hodnotu vrátit (zde se nepřihlíží ani k zhodnocení ani k znehodnocení).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.