Výživné na dítě,svobodnou matku a styk s dítětem

Dotaz ze dne 17. 1. 2010 21:02.

Otázka

Dobrý den, Od listopadu 2009 nežiji s přítelem - otcem dítěte v jedné domácnosti.Ihned jsem podala na soud Žádost o svěření syna do mé péče a určení výše alimentů na něj a na mě.Měli jsme ústní dohodu, jakou částku mi bude ex dávat každý měsíc. Teď v lednu to změnil a že mi bude dávat jen na malého a na mě,jen když mu to přikáže soud. Vím, že na výpočet výž. nejsou žádné tabulky.... ale ex uvádí pouze brigádnické minim.výdělky.Za poslední dobu třeba výdělek 1300kč měsíčně. Přitom všichni víme, že bere o několik tisíc víc. Bydlí u babičky, které prý dává peníze za byt a stravu, má dva tel.paušály apod. Jak a z čeho chce zjištovat a dokazovat soud jeho životní úroven? Protože ze 1300Kč mu asi nikdo nic nespočítá?? On říká, že dává babi 4-6 tis na výdaje, já platím jen za vodu, elektr,topení atd. + hypotéku 7500. A kde je jídlo, plíny, a ost. věci pro syna a mě? Když tedy přidám žádost, že chci na svou osobu výživné zpětně od prosince 2009.... jak dluh bude splácet? Po 100Kč?? Určí soud výši splátek dluhu? A hlavně termín do kdy musí být dluh uhrazen?? Nebo je to na ex dobré vůli, kdy mi peníze dá?? A máme se synem nějakou šanci, že mu soud určí "normální" výši alimentů, když bere oficiálně 1300Kč měsíčně?? Děkuji předem za odpověď. J.

Odpověď

Dobrý den, pokud jde o výši výživného na dítě soud porovnává dvě strany. Na jedné straně jsou to potřeby a zájmy dítěte a na druhé straně možnosti, schopnosti a majetkové poměry rodiče. Jak již zřejmě tušíte, soud nevychází jen z příjmů. Pakliže jsou příjmy nízké, soud může zjišťovat proč tomu tak je. Pokud bez vážného důvodu nevykonává výdělečnou činnost, může se dotázat úřadu práce, kolik by mohl být jeho výdělek na základě jeho kvalifikace, pakliže by pracoval. Dále můžeme poukazovat na jeho životní úroveň aneb „jak si žije“ tj. co vlastní, jak tráví volný čas – např. nákladné koníčky, kam jezdí na dovolenou a jak často apod. Co se podaří prokázat a z jakých informací bude soud při určení výživného nedovedu posoudit. Těžko odhadnout, jakou částku jako výživné určí.

Když soud rozhodne o výživném, je třeba se řídit tímto rozsudkem. Běžné výživné musí hradit každý měsíc ve stanovené výši do dne uvedeného v rozsudku. Pokud byl dluh na výživném, soud obvykle rozhodne o tom, že je otec povinen jej uhradit do x dnů od právní moci rozsudku. Obvykle jde o jednorázovou úhradu. V některých případech může rozhodnout o tom, že dluh bude plněn ve splátkách. Splátky by neměl povolit, pokud by neúměrně poškozovaly dítě. Pokud otec nesplní, co mu rozsudek nařizuje ve stanovené lhůtě (ať již úhrada dluhu nebo běžného výživného), budete mít možnost podat návrh na výkon rozhodnutí nebo na exekuci. Úspěšnost výkonu i exekuce závisí na tom, zda lze něco postihnout (mzdu, účet, majetek).

Pokud jde o příspěvek na Vás, je otec povinen přispívat matce na výživy (jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím) po dobu dvou let. Právo požadovat úhradu se promlčí ve třech letech ode dne porodu. Určování výše příspěvku je obdobná jako u výživného na dítě. Pakliže o povinnosti rozhodne soud a otec ji nebude plnit podle rozsudku, opět je zde možnost výkonu rozhodnutí nebo exekuce. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším