Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám vyživovací povinnost ke svému zletilému synovi,když pobírám plný inv.důchod?
Otázka
Dobrý den,mám zletilého syna,který studuje vysokou školu.Vztahy s manželem nejsou dobré,uvažuji o rozvodu.Já pobírám plný inv.důchod,manžel mi začal dávat méně peněz,které zdaleka nepokryjí náklady na studium a výživné.Mám vyživovací povinnost ke svému synovi,když pobírám plný inv.důchod? Děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den, vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, než jsou děti schopny se samy živit. Pokud budu předpokládat, že nejsou důvody k zániku Vaší vyživovací povinnosti, máte vyživovací povinnost i v případě pobírání invalidního důchodu. Invalidní důchod bude mít toliko vliv na výši výživného, které budete synovi poskytovat. Pakliže se neshodnete na výši výživného, je na synovi, aby se obrátil na soud s návrhem na určení výše výživného.
Neexistují žádné tabulky či vzorce pro výpočet výživného. Soud při jeho stanovení vychází z potřeb a zájmů dítěte na jedné straně a z možností, schopností a majetkových poměrů rodiče na straně druhé.
Vyživovací povinnost však vůči sobě mají také manželé. Pakliže jeden neposkytuje druhému. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost dobrovolně, určí její rozsah soud. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. V zákoně také nalezneme, že oba manželé se mají podílet na nákladech domácnosti podle svých možností, schopností a majetkových poměrů. Pakliže jeden z manželů neplní tuto povinnost, lze se obrátit na soud, aby tuto povinnost určil. Pokud byste uspěla s výživným na manželku, není velmi pravděpodobné, že by soud rozhodl o manželově povinnosti přispívat na domácnost (dle judikatury můžeme soudit, že pokud přispívá manželce na výživu, přispívá v rámci vyživovací povinnosti i na úhradu nákladů bydlení). Pakliže po rozvodu nebudete schopna se sama živit, lze vůči bývalému manželovi uplatnit nárok na výživné rozvedeného manžela. Opět zde platí, že když Vám nebude přispívat dobrovolně, rozhodne o vyživovací povinnosti soud. Tato vyživovací povinnost nedosahuje stejného rozsahu jako vzájemná vyživovací povinnost manželů. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou