Odsouzení k trestu odněntí svobody za neplacení výživného

Dotaz ze dne 29. 1. 2010 16:54.

Otázka

Co získá vlastně matka dětí nebo děti, pokud je povinný za neplacení výživného odsouzen k odnětí svobody třeba na dva roky? Dluh na výživném vlastně jen naroste a finanční situaci rodiny to vůbec neřeší.

Odpověď

Dobrý den,

pro neplacení výživného se za normálních okolností neukládá nepodmíněný trest, takže odsouzený zpravidla zůstane na svobodě a má na výběr, zda se bude snažit hradit běžné i dlužné výživné s tím, že soud následně rozhodne, že se v podmínce osvědčil (nemusí vykonat trest a nebude mít záznam v rejstříku), nebo výživné dál nebude platit a soud ho již "naostro" pošle do vězení. V praxi je vhodné na soud hlásit, že odsouzený porušuje podmínku, jelikož v opačném případě se může stát, že soud "přehládne" jak se odsouzený v podmínce skutečně choval a k výkonu trestu nepřistoupí.

Nepodmíněný trest odnětí svobody se ukládá v situaci, kdy soud dojde k závěru, že podmínka (či jiný druh trestu) již nemá smysl, jelikož odsouzeného by nepřiměla k zaplacení. Od nepodmíněného trestu si sice soudce nemůže slibovat, že bezprostředně zlepší finanční situaci osoby, která má na výživné nárok (s tím by bylo možné počítat pouze v případě, pokud by odsouzený ve výkonu trestu pracoval a to zvláště u kratších trestů není pravidlem - pro vězně není práce), ale jde zde především o represivní účinek trestu. Odnětí svobody má představovat pro odsouzeného takový "zážitek", aby si v budoucnu rozmyslet spáchání trestného činu a vůči široké veřejnosti pak jde o poselství, že se na schovívavost soudu nelze spoléhat do nekonečna.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším