dědictví

Dotaz ze dne 1. 3. 2010 11:32.

Otázka

Dobrý den moji mamince koncem října 2009 zemřel po krátké nemoci tatínek. její bratr se švagrovou zařizovali pohřeb i dědické řízení.bylo nam známo že děda měl dům a nějaké uspory za dobu pobytu v domově důchodců.Dědické řízení proběhlo někdy v prosinci bez maminky vědomí od svého bratra žádný podíl na úsporách nedostala a navíc zjistila že daná nemovistost je zapsana na katastru na její švagrovou. poraďte mi prosím jak by měla postupovat.

Odpověď

Dobrý den, v daném případě, by bylo třeba zkoumat, proč nebyla maminka kontaktována notářem. Notář, který koná dědické řízení, má zjistit dědice a majetek zůstavitele.

Nejspíše to vypadá na situaci, kdy tatínek maminky sepsal závěť, kterou odkázal svůj majetek synovi a jeho manželce. I přesto je ale zletilý potomek neopomenutelný dědic (musí mu při dědění ze závěti připadnout alespoň polovina toho, co by mu náleželo ze zákona), ledaže byl vyděděn.

V první řadě je třeba ze spisu zjistit, jak dědické řízení probíhalo. Pakliže bylo dědictví vydáno nepravému dědici (tj. dědici, který nabyl dědictví zůstavitele, ačkoliv dědit vůbec neměl, nebo v takovém rozsahu v jakém jej nabyl), máte možnost podat žalobu na vydání dědictví. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším