Rozvod a družstevní byt

Dotaz ze dne 14. 11. 2007 15:15.

Otázka

Dobrý den. S manželem a dcerou žijeme v nyní družstevním bytě, který byl před snatkem můj, avšak státní. Družstevní podíl budeme ještě 5 let splácet. Manžel se chce rozvést, odejít s tím, že ho budu muset vyplatit. Už jednou asi před 4 roky odešel, mám notářsky ověřené potvrzení, že odešel a nečiní si další nárok na byt. Posléze se vrátil a tím asi potvrzení pozbylo platnosti?Dnešní tržní hodnota bytu na jižním městě je kolem 2 mil. Vyrovnání by tedy bylo kolem 1 mil. ? Je nějaké jiné řešení? Děkuji A.M.

Odpověď

Dobrý den,

dle popisu předpokládám, že jde o společné členství manželů v bytovém družstvu. (To by ostatně vzniklo i ze zákona, pokud by se "státní" nájemní byt za trvání manželství a manželského soužití převedl na byt družstevní.) Společné členství v bytovém družstvu nezaniká tím, že některý z manželů opustí společnou domácnost (tak by tomu bylo u nedružstevního nájemního bytu). Za trvání manželství lze členství vypořádat prostřednictvím zúžení společného jmění manželů notářským zápisem (říkáte, že máte jakési potvrzení - nejde o takovéto zúžení?). Po zániku manželství (či přesněji na dobu po zániku manželství) lze společné členství řešit buď dohodou, nebo soudně.

Pokud se manželé dohodnou (notářský zápis, dohoda o vypořádání společného jmění na dobu po rozvodu) je zcela na nich, jak si svoje poměry vyřeší. Nedokáží-li se, ale na vypořádání shodnout, nezbývá, než aby některý z manželů dal návrh na vypořádání společného členství (lze žalovat i samostatně, aniž by se řešilo ostatní společné jmění). Soud následně podle okolností (péče o nezl. děti, možnost bydlet jinde, peněžní prostředky na vyplacení druhého) zváží, komu přiřkne podíl v bytovém družstvu a s ním spojený nájem bytu. Druhý z manželů nemusí byt opustit, dokud mu není zajištěn náhradní byt (ze zvláštních důvodů lze přiznat jen náhradní ubytování) a navíc může požadovat, aby v rámci vypořádání společného jmění manželů byla zohledněna tržní hodnota členského podílu v družstvu. Není-li možné 1/2 ceny podílu "vynahradit" jiným společným majetkem (manžel např. dostane chatu a automobil), uloží soud povinnost "narovnat" velikost výsledných podílu v hotovosti.

Pro úplnost je třeba dodat, že výsledné podíly ze společného jmění nemusí být vždy 1:1 - existují důvody (převody majetku mezi osobním a společným jměním, zřejmá nerovnost v zásluhách atd.) pro které může soud rozhodnout, že poměry vypořádání manželů budou jiné.

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším