Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rizika při rozchodu rodičů dítěte bez soudu
Otázka
Dobrý den, s bývalým partnerem mám 3letou dceru, která žije od narození u mě. Na alimentech i společné péči jsme se dohodli a dlouhodobě vše funguje. Existují ale nějaká rizika např. ze strany úřadů apod., když jsme svěření do péče neřešili přes soud? Zatím jsem se s tím setkala u daňového přiznání (sleva na dítě), kdy ale stačilo místopřísežné prohlášení otce, že s námi nežije. Jindy mě zarazilo vyjádření úřednice, že v žádosti o přídavek na dítě se bude nárok posuzovat i dle platu otce, pokud nemáme soudní rozhodnutí o svěření do péče. Máme tedy dodatečně řešit vše soudně, když jako rodiče k tomu nemáme důvod?
Odpověď
Dobrý den, narazila jste na častý problém v případě, že zde není soudní rozhodnutí o úpravě poměrů k nezletilému dítěti. Právě při posuzování nároku na dávky sociální pracovnice vyžadují, aby o výživném rozhodl soud. Výživné je totiž považováno za příjem a sociální pracovnice potřebují znát jeho výši. Z nějakého důvodu neuznávají dohodu rodičů, která není schválena soudem (obavy, že výše výživného je ve skutečnosti jiná, že dohoda neodpovídá zájmům dítěte apod.). Sice můžete podat žádost o vyloučení otce ze společně posuzovaných osob, ale výživné stanovené dohodu může být problémem. Pakliže by Vám zamítli nárok na dávku z tohoto důvodu, lze uvažovat o odvolání a následně o žalobě k soudu (budete prokazovat, že jste rozhodné skutečnosti dostatečně doložila).
Popravdě řečeno také v poradně doporučujeme nechat si dohodu schválit soudem. Sice spolu nyní vycházíte dobře, ale to neznamená, že to potrvá. Pakliže by Vám partner přestal hradit výživné, musela byste se obracet na soud, aby rozhodl o výši výživného a teprve poté byste mohla podat návrh na exekuci nebo výkon rozhodnutí. Zatímco ve chvíli, kdy již máte dohodu schválenou soudem, můžete rovnou podat návrh na exekuci či výkon rozhodnutí. Je zřejmé, že v prvním případě budete bez prostředků plynoucích z výživného delší dobu. Neznám Vaši situaci, ale pro některé maminky to znamená finanční obtíže. Také je třeba počítat s tím, že náklady na dítě se mohou zvyšovat a nevím, do jaké míry bude přítel ochoten přispívat Vám více.
Dále může dojít k tomu, že přítel se rozhodne Vám dceru nevrátit. V takovém případě nemáte moc možností, co dělat, jelikož není upravena péče o dítě. Nechci Vás nikterak strašit, ale ze zkušenosti vím, že se věci mohou časem pokazit.
Kromě zmíněných rizik mě nenapadají další směřující spíše vůči státním orgánům. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou