Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
JAK MŮŽE TRVAT URCENI OTCOVSTVI
Otázka
Dobry den ,mam 3,5 leteho syna s občanem Holandska ,který nechce dobrovolne přiznat otcovstvi.Soud tvá tak dlouho diky tomu ,ze byvalý pritel se záměrne nedostavuje v Holandsku na soud (nebo se vymlouva ze nemuze kvuli praci atd. nebod je kapitanem sve lodi).syn je zároven zdravotne postizen (celkovy rostep rtu ,čelisti a patra).chtela bych se prosim zeptat co bych mela udelat proto aby si soud v Holandsku uspíšil.?Zaroven bych se chtela zeptat zda bych mohla pro neschopnost soudu dát stížnost do ŠTRAZBURGU?DĚKUJI ZA ODPOVED
Odpověď
Dobrý den,
z dotazu není zcela jednoznačné, zda-li řízení o určení otcovství vedete u Holandského soudu, či u soudu v České republice s tím, že u Holandského soudu mají toliko v rámci justiční spolupráce proběhnout některé procesní úkony. Pakliže by šlo o soudní spor podle holandského práva, nejsme Vám bohužel schopni poradit, jelikož se tomuto právu nevěnujeme a nejsme schopni posoudit, jaké prostředky obrany proti prútahům máte využít, než Vám vznikne možnost stěžovat si na to, že Vám dotčený stát nezajistli přiměřenou délku řízení. Pakliže by šlo o spor vedený u českého soudu, bylo by možné podat stížnost na průtahy k předsedovi soudu, ale je otázkou, nakolik jde skutečně o průtahy a nakolik o situaci, kdy český soud nemá jak přimět holandský soud k tomu, aby si dotčeného občana zajistil k provedení nezbytných úkonů (a podle jakých předpisů musí postupovat holandský soud při zajišťování přítomnosti dotčeného občana).
Bohužel v dané věci nelze poradit mnoho konkrétního, nicméně lze v případě potřeby doporučit použít pomoci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který má v ČR za úkol poskytnout pomoc v případech, kdy je úprava poměrů k dítěti zkomplikovaná přítomností zahraničního prvku (nevystačí se s českým právem, jelikož se rodič nechází mimo působnost českých orgánů). Internetové stránky tohoto úřadu naleznete na stránkách: http://www.umpod.cz/.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.