Výživné pro těhotnou mladistvou dceru

Dotaz ze dne 28. 5. 2010 18:18.

Otázka

Mám dceru, která je těhotná a je jí 17 let. Nyní školu přeruší na jeden rok, kdy bude s očekávaným dítětem doma, a poté opětovně do školy nastoupí. Otec mé dcery má na ní stanovené výživné. Má toto výživné hradit i po dobu přerušení studia? Rodičovský příspěvek a ostatní dávky SSP bude pobírat přítel dcery - otec očekávaného dítěte. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

z hlediska práva vyživovací povinnost zaniká, pakliže dítě nabude schopnost se samo živit, nebo se hrazení výživného dostane do rozporu s dobrými mravy. V popsané situaci, kdy Vaše dcera na rok přeruší studium z důvodu narození dítěte, nemůžeme mluvit o tom, že by nabyla schopnost se samostatně živit a nevidím rovněž důvod, proč by mělo být třeba výživné zrušit kvůli dobrým mravům (samozřejmě nemohu posoudit širší souvislosti situace).

Tak či onak v současnosti existuje pravomocný rozsudek, který stanoví, jak vysoké výživné má otec platit a tudíž by v žádném případě neměl svévolně přestat platit. Pokud by takovýmto způsobem postupoval, může se obratem dostat do exekuce či dokonce začít být prověřován pro podezření ze spáchání trestného činu. Bude-li se otec domnívat, že jsou důvody pro ukončení vyživovací povinnosti (či její omezení - viz dále), měl by situaci řešit přes soud, který posoudí, zda a jaké výživné odpovídá aktuální situaci.

Osobně bych v dané situaci na místě otce Vaší dcery návrh k soudu podal, ale vycházel bych zde z toho, že se zde objevila další osoba, která je/bude povinna dceru vyživovat - otec nenarozeného dítěte. Otec Vaší dcery by tudíž mohl požadovat, aby mu bylo uloženo hradit výživné pouze v tom rozsahu, ve kterém není schopen a povinnen dceru vyživovat její partner.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cesotu.

Souhlasím se vším