Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Styk s dítětem
Otázka
Dobrý den, poprosím Vás o odpověď na otázku, zda je možné se nějakým způsobem domoci práva stýkat se se svým dítětem, když bylo svěřeno do péče partnerky, která již několik let brání bývalému manželovi v tom, aby mohl své dítě vidět alespon jednou za čtrnáct dní. V rozsudku styk s dítětem upraven nemají. Dále bez otcova souhlasu došlo ke změně příjmení jeho dítěte. Lze se nějak bránit? Děkuji za případnou odpověď!
Odpověď
Dobrý den, pakliže není možná dohoda rodičů ohledně styku dítěte, rozhodne o tomto soud na návrh některého z rodičů. K soudu je třeba podat návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem. Vzor takového podání lze nalézt na http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-upravu-styku-s-nezletilym-ditetem. Pokud soud rozhodne o styku dítěte s otce, lze matku postihnout za to, že rozsudek nedodržuje (peněžitá pokuta).
Změna příjmení dítěte je možné dvěmi způsoby. Pakliže ke změně dá druhý rodič souhlas, postačí podání žádosti na matriční úřad. V případě, že druhý rodič se změnou nesouhlasí, je třeba, aby o věci rozhodl soud resp. soudní rozhodnutí nahradí souhlas otce. Pokud soud udělí souhlas k podání žádosti, rodič pak podá žádost o změnu příjmení za nezletilé dítě na matričním úřadu.
Nedal-li otec souhlas ke změně, mohla tak matka učinit jen na základě soudního rozhodnutí. Pokud bylo vedeno řízení o změně příjemní, je otázkou, proč se o tom otec nedověděl. Toto by bylo třeba zjistit – jak bylo doručováno (nahlédnutím do soudního spisu, který by měl být veden u soudu podle bydliště dítěte). V soudním spise také zjistíme, zda lze rozhodnutí ještě napadnout. Může jít o situace, kdy stále běží odvolací lhůta, lze dosáhnout neplatnosti doručení např. proto, že soud doručoval jinam než na adresu, která je uvedena v evidenci obyvatel nebo v době, kdy listina byla doručována si ji adresát nemohl převzít (např. pobyt v nemocnici), jsou dány důvody pro žaloby pro zmatečnost (http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/orientace-v-pravnich-ukonech/zaklady-obcanske-rizeni-pokracovani-opu/1000818/49260/). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou