Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Soudy a výživné
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. 12 let od rozvodu jsem nežádala o zvýšení výživného. Poprvé v synových 14-ti letech. Bylo zvýšeno z 1.200,-Kč na 3.000,-Kč, při otcově platu 30.000,-Kč. Nyní je synovi 17 let a studuje SŠ. Zažádala jsem si proto o zvýšení výživného znovu. Okresní soud ho zvýšil o pouhých 500,-Kč, tak jsem se odvolala ke KS (vyšší zvýšení, jelikož jsem po 18-ti letech přišla o práci a finančně synovo studium nezvládám). KS "sebral" synovi i těch 500,- od OS. Zdůvodnil, že zvyšovat nebude nic a to sice z důvodu: 1) otci se snížil plat (je zaměstnancem svého otce, který mu mzdu přizpůsobuje), na 23.500,-Kč a 2)předložil účet ze soukromého sanatoria, kde ho stál kosmetický zákrok 18.500,-Kč, což soud označil jako finančně náročné. Mám pocit, že jde o vtip. Zvláště v době, kdy byla upravena tabulka ministryní. Jak se bránit v mé situaci (můj příjem, jenž soud hodnotil byl 7.500,- - soc. dávky), jak postupovat? Změnit snad místo bydliště a žádat u jiného soudu je jediným řešením? Za odpověď předem děkuji.
Odpověď
Dobrý den, stanovování výživného není jednoduchou záležitostí. Soud má vycházet jednak z potřeb a zájmů dítěte a jednak z možností, schopností a majetkových poměrů rodiče. Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodiče. Z tohoto je patrné, že není možné vycházet pouze z příjmů otce. Je třeba zkoumat „jak si žije“, jaký má majetek, jak tráví volný čas (nákladné koníčky, časté nebo nákladné dovolené a pod). Je třeba upozornit, že snížení Vašeho příjmu nemá na výši vyživovací povinnosti otce vliv. Při stanovování vyživovací povinnosti otce se vychází jen ze situace otce. I v případě, kdy rodič nemá příjem, ale žije si nadstandardně např. z důvodů vysokého přijmu nového partnera nebo „dotacemi“ od rodičů, vyměří soud výživné, jaké dle něj odpovídá dané životní úrovni. V případech, kdy se otec vzdá dobře placeného místa nebo vydělává méně, než kolik by vzhledem ke své kvalifikaci mohl či podniká se ztrátou, může soud stanovit výživné z příjmů, který by dle sdělení úřadu práce mohl mít s danou kvalifikací. Nemohu posoudit, zda současná situace na straně otce umožňuje zvýšit výživné a o jakou částku.
Mimořádným opravným prostředkem proti rozhodnutí odvolacího soudu je dovolání. Nicméně zákon vylučuje odvolání ve věcech upravených zákonem o rodině (výjma rozhodnutí o omezení nebo zbavení rodičovské odpovědnosti, určení rodičovství a nezrušitelné osvojení). Výživné na dítě je upraveno právě tímto zákonem. Pakliže nelze podat odvolání, nezbývá, než podat nový návrh na zvýšení výživného. Nedomnívám se, že by bylo třeba měnit bydliště. Věc nemusí řešit ten samý soudce. I v případě, že se tak stane, lze nově poukazovat na skutečnosti svědčící pro možnost zvýšení výživného.
Pakliže jste přišla o zaměstnání, lze uvažovat o výživném na rozvedenou manželku (pokud jste se znovu nevdala). Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich. Můžete vedle nebo místo výživného na dítě podat návrh na výživné pro sebe. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou