Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Alimenty
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zepta v červnu jsem se vyučila a jsem plnoletá. Nemohu sehnat práci tak mám prázdniny a scháním. Mám nárok na to aby mi o prázdniny otec platil alimenty? moc děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den, rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost do doby, než jsou schopny se samy živit. Vyživovací povinnost může být zachována i po dostudování, pakliže např. dítě nemůže najít práci a není nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na druhou stranu se výživné neposkytuje, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Zde může jít o situace, kdy se dítě po dokončení školy neregistruje na úřad práce a práci si nehledá.
Jestliže byla otci vyživovací povinnost určena soudem, je třeba, aby o jejím ukončení rozhodl soud. V takovém případě se rodič nemůže samostatně rozhodnout, že přestane hradit výživné. Musí podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti a soud dle konkrétní situace posoudí, zda jsou důvody k jejímu ukončení. Dokud je platný rozsudek, musí vyživovací povinnost plnit, nečiní-li tak, můžete podat návrh na výkon rozhodnutí nebo návrh na exekuci. Pakliže soud rozhodne o ukončení vyživovací povinnosti zpětně (nejdříve od podání návrhu k soudu), může otec po zletilém potomku vymáhat prostředky, které uhradil, ačkoliv již vyživovací povinnost neměl. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou