Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozchod mezi partnery
Otázka
Dobrý den. Můj přítel se po 4 letech společného bydlení v mém bytě (v mém vlastnictví) odstěhoval. Vzal si s sebou veškeré své věci i věci, které koupil do bytu pro nás. Zároveň jsme stavěli dům. Nemovitost je výhradně jeho, pořídil si ji ještě než jsme se seznámili a veškeré výdaje do ni platil on. Já jsem jen strávila hodiny a hodiny výběrem materiálů, dovozem a plánováním desingu. Což samozřejmě nemohu prokázat. Bývalý přítel je velmi dobře finančně zajištěn, vydělává asi 5x víc než já. Přesto mi celé ty roky přispíval pouze 3OOO,- za měsíc jako polovinu nájmu a občas zaplatil nějaký nákup potravin, jinak mě ani mého syna nepodporoval. Moje finanční situace není moc dobrá, platím ještě hypotéku na byt a možná přijdu i o práci. Můžu žádat nějaké finanční vyrovnání, i když vlastně nemůžu nic prokázat? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, v případě nesezdaného soužití není možné nic podobného jako vypořádání společného jmění manželů. V úvahu připadá jen příspěvek na úhradu některých potřeb neprovdané matce a výživné na dítě. Pakliže jsou dítěti 4 roky, nelze uvažovat o příspěvku na úhradu některých potřeb neprovdané matce. Nárok na tento příspěvek se promlčuje ve lhůtě tří let od porodu.
Co se týče výživného na dítě, je možné žádat jej zpětně za dobu tří let. Pakliže podáte návrh na úpravu výchovy a výživy dítěte zpětně a otci bude vyměřeno výživné vyšší než kolik hradil (nebo nebude schopen prokázat kolik hradil), vznikne mu dluh na výživném, který bude povinen uhradit. Bude samozřejmě třeba zohlednit i jeho osobní péči o dítě a společnou domácnost.
Výživné na dítě je určováno soudem na základě potřeb a zájmů dítěte na jedné straně a možností, schopností a majetkových poměrů rodiče. Je-li určováno výživné otci, nehraje roli, jaký příjem má matka. Posuzuje se jen to, kolik je otec schopen hradit vzhledem ke své životní úrovni.
Co se týče „soukromých“ nároků (úhrada za poskytnuté služby, vydání majetku apod.) by bylo třeba nárokovat přes soud, pokud se s Vámi nebude ochoten vyrovnat dobrovolně. Jak sama zmiňujete, bude na Vás, abyste tyto nároky prokázala. V případě potřeby dotaz upřesněte či doplňte. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou