Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zrušení otcovství
Otázka
Dobrý den, mám dotaz týkající se vymazání otce z rodného listu a zřeknutí se veškerých práv. S dítětem se nestýká, dítě otce nezná a oba jsme se domluvili a souhlasili jsme s tím. Co je k tomu potřeba vše udělat a zda je to reálné?
Odpověď
Dobrý den,
otcovství k dítěti mohlo být určeno na základě manželství, souhlasného prohlášení rodičů či rozhodnutím soudu. Možnost popření otcovství se odvíjí od toho, jakým způsobem bylo otcovství určeno.
Jde-li o otcovství určené na základě manželství, má manžel možnost popřít otcovství ve lhůtě 6 měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o narození dítěte a matka ve lhůtě 6 měsíců od narození dítěte.
Jde-li o otcovství určené souhlasným prohlášením rodičů, může otec a matka dítěte popřít otcovství ve lhůtě 6 měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno, tato lhůta však neskončí dříve jak před uplynutím 6 měsíců od narození dítěte.
Proti určení otcovství soudem není zvláštní systém popírání - proti případnému rozhodnutí se podává klasické odvolání či mimořádné opravné prostředky.
Stranou ponechám zvláštní případy o které se v dané situaci zřejmě nejedná (např. situace, kdy se dítě narodí po rozvodu manželství ve lhůtě, ve které se za otce považuje manžel, ale všichni zúčastnění tvrdí, že otcem je jiný muž, situace kdy dochází k umělému oplodnění atd.).
Popření otcovství samozřejmě předpokládá, že se prokáže, že určený otec dítěte není skutečným otcem dítěte (v dnešní době již není problém jednoznačně otcovství prokázat či vyvrátit). Samotná skutečnost, že by si biologický otec nepřál být považován za otce dítěte není právně významná a to bez ohledu na případný souhlas matky. Otcovství není právo, se kterým by rodiče dítěte mohli disponovat, ale o dítě a jeho práva - stát v těchto situacích má chránit zájem dítěte a to v případě potřeby i proti vůli jeho biologických či matrikových rodičů.
Po uplynutí uvedených lhůt je již možné otcovství zrušit pouze za výjimečných okolností. Návrh na popření otcovství zde může podat jen nejvyšší státní zástupce a rodič mu může pouze navrhnout podání návrhu. Je na uvážení státního zástupce, zda tak učiní, nebo podání návrhu odmítne. Rozhodujícím kritériem zde je zájem dítěte a boj proti společensky škodlivému jednání (obchodování s dětmi prostřednictvím fingování otcovství). Nejvyšší státní zástupce tudíž může odmítnout podat návrh na popření otcovství i když prokážete, že je vyloučeno, aby v matrice vedený otec dítěte byl biologickým otcem dítěte. Stačí, že dojde k závěru, že je pro dítě výhodnější zachovat stávající stav.
Z hlediska Vašeho dotazu je tudíž podstatné, zda v matrice zapsaný otec je biologickým otcem a zda jste ještě ve lhůtě pro popření otcovství.
Jde-li o biologického otce dítěte, není důvod na určeném otcovství cokoliv měnit - právní stav zde odpovídá stavu biologickému.
Nejde-li o biologického otce dítěte (opakuji, že neřeším problematiku umělého oplodnění) a stihne-li se podání návrhu v uvedené lhůtě, nebude problém otcovství zrušit (je samozřejmě třeba počítat s tím, že se následně začne řešit, kdo je tedy skutečným otcem dítěte).
Nestihne-li se podání návrhu ve lhůtě, může být již zrušení otcovství nemožné bez ohledu na to, že právní stav neodpovídá biologickému stavu - nejvyšší státní zástupce nepřistoupí na podání návrhu, pakliže nenastala situace, kdy by bylo pro dítě výhodnější, aby došlo ke zrušení v matrice zapsaného otcovství. Je třeba počítat s tím, že z pohledu práva je pro dítě lepší mít nějakého otce než žádného otce a to i když o dítě nebude mít zájem, za celý život ho nespatří, či dokonce bude vzhledem ke svému jednání zbaven rodičovských práv. Stejně bude mít dítě alespoň nárok na vyživovací povinnost (a to v případě potřeby i vůči prarodičům), možnost dědit atd.
V praxi se samozřejmě může stát, že si matka najde nového partnera, který začne dítě vychovávat jako vlastní a následně nastane situace, kdy by bylo v zájmu dítěte, aby bylo právně považováno za dítě toho, kdo se chová jako rodič dítěte a nikoliv toho, kdo je pouze zapsán v matrice a posílá výživné. Takováto situace se ovšem řeší osvojením (adopcí) dítěte partnera a nikoliv popřením otcovství.
Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud by tento "nový" partner byl zároveň biologickým otcem dítěte. V životě se přihodí ledacos, takže i z vlastní praxe znám případy, kdy se matka rozešla s biologickým otcem dítěte, za otce souhlasným prohlášením určila nového partnera, ale po rozpadu soužítí s "matričním otcem" se obnovilo soužití s biologickým otcem. V takovémto případě by bylo reálné očekávat, že nejvyšší státní zástupce bude ochoten podat návrh na popření otcovství.
V případě potřeby svůj dotaz dopňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.