Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zbavení svéprávnosti
Otázka
Dobrý den, mám v domově důchodců příbuznou sestřenici, kterou se snažím, pokud mi to zdraví dovolí navštěvovat. Při minulé návštěvě jsem se náhodně dozvěděla, že byla zbavena svéprávnosti /už asi 2 roky/, nikdo mi ale z domova neinformoval. Žádné příbuzné nemá, jen je zanechána kontaktní adresa v domově na mě a telefon na moji dceru, kdyby se něco přihodilo /úmrtí/, bude jí 90 let, mě je 82 let. Před 3 roky --- sepsala závět, kde vše odkazuje mojí dceři. Bude mít dcera na dědictví nárok, když byla ---zbazena svéprávnosti? Co to prosím znamená? Pobírá důchod, nebo celý připadá domovu důchodců? Sousedka mi říkala, že jí musí být stanoven opatrovník, který za ní jedná, ale ona nikoho už nemá, jen já za ní jezdním, když má dcera čas a zaveze mě, je to pomalu 100 km. Děkuji za odpověď, jsem z toho všeho celá zmatená. Bojím se, aby --- v domově neobrali o to poslední, co má a moje dcera nic nezdědila.
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska platnosti závěti je podstatné to, zda byla Vaše sestra duševně způsobilá v době jejího sepsání. Ztráta způsobilosti, ke které došlo po jejím sepsání, již na platnosti závěti nic nemění.
Zbavení "svéprávnosti", neboli právní způsobilosti znamená, že Vaše sestra není oprávněna samostatně vyřizovat své právní záležitosti - pokud by například podepsala nějakou smlouvu, nedošlo by navzdory jejímu podpisu k uzavření smlouvy, jelikož pro ztrátu způsobilosti není oprávněna smlouvu uzavřít. K takovémuto kroku sahá soud v okamžiku, kdy člověk pro duševní chorobu není schopen posoudit či ovládnout své jednání a tudíž hrozí, že by někdo jeho stavu zneužil, či si sám "napáchal škodu" ať již tím, že podepíše něco co neměl, nebo naopak si nevyřídí, co by si vyřídit měl.
Dochází-li k omezení či zbavení způsobilosti, musí soud zároveň ustanovit opatrovníka, který bude v zájmu dotčené osoby vyřizovat záležitosti, ke kterým již dotčená osoba není právně způsobilá. Opatrovník se ze své činnosti musí pravidelně zodpovídat soudu, takže by nemělo docházet k tomu, že by rozkradl spravovaný majetek (kromě toho si k řadě úkonů musí vyžádat zvláštní souhlas soudu). Doporučuji se v domově informovat, kdo byl Vaší sestře soudem ustanoven jako opatrovník a dle potřeby s ním situaci probrat. Dojdete-li k závěru, že by lepší správu věcí Vaší sestry zajistil někdo z rodiny (např. Vaše dcera), můžete požádat soud, aby změnil opatrovníka.
Ohledně pobírání důchodu (a případného příspěvku na péči) jsou samozřejmě možné různé varianty, je možné jak to, že peníze chodí k opatrovníkovi, který z nich hradí služby domova důchodců a se zbytkem hospodaří v zájmu opatrované, tak to, že peníze chodí na účet domova, který následně po odečtení úhrady za služby vyplácí zbytek opatrovníkovi. Vaší sestře by mělo zůstat přinejmenším kapesné (15 %).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.