Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Komu posílat výživné? Matce nebo zletilé dceři?
Otázka
Dobrý den, můj manžel má 19 letou dceru, která stále studuje. Alimenty platí její matce. Došlo k tomu, že dcera se odstěhovala od matky a žije už delší dobu se svým přítelem. Dcera chodí na brigádu a spíše jí živí její přítel. Dcera se s matkou hádají a když potřebuje peníze, matka jí pošle za tátou. Myslím si, že by alimenty měla dostávat dcera a ne matka. Je to tak nebo je to složitější? Nebo má nárok její matka taky na část alimentů? Nemůže nakonec manžela zažalovat?
Odpověď
Dobrý den,
dosažením zletilosti dítě přebírá správu svého jmění, takže není důvod, proč by s výživným (alimenty) měla nadále disponovat matka. Pokud je mi známo, tak se obecně akceptuje, že po dosažení zletilosti je výživné zasíláno přímo vyživované osobě, aniž by došlo k formální změně rozsudku, který původně stanovoval jiný režim výplaty. Je samozřejmě vhodné (tedy alespoň po právní stránce věci), aby otec tuto skutečnost probral s dcerou a následně matce (doložitelným způsobem - min. doporučený dopis) oznámil, že na základě žádosti dcery bude výživné nadále zasílat přímo k rukám dcery.
Předpokládám tedy, že jde o "alimenty" pouze na dceru a nikoliv o výživné bývalé manželky. Pokud by matce bylo zasíláno nejen výživné na dceru, ale i její vlastní výživné, tak by samozřejmě nebyl důvod posílat jej dceři.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.