rozchod

Dotaz ze dne 11. 11. 2010 16:32.

Otázka

dobry den,ziju s pritelem a s snasim 6ti letym synem.jenze me pritel uz me nemiluje a nechce semnou byt.chtela bych se odstehovat ale chtela bych si syna vzit sebou.jenze me ho pritel neda,prej jestli chci odejit tak ale sama. chci pozadat u soudu stridavou peci,ale on se semnou o tom nehodla bavit.je mozne aby mi syna sebral a nenechal me snim odejit nez bude rozhodnuti soudu.

Odpověď

Dobrý den, z Vámi zaslaného dotazu jsem pochopila, že chcete se synem odejít od svého přítele (synova otce). Zároveň řešíte otázky, které se k tomuto rozhodnutí pojí.

Nejprve chci ocenit Vaši snahu vyjít otci dítěte vstříc navrhnutím střídavé péče. I když to pro Vás možná může být náročné, přesto doporučuji, nejprve se s otcem dítěte pokusit o dohodu ohledně řešení Vaší a synovy budoucí situace. V případě že otec dítěte bude mít nadále odmítavý postoj, je možné se obrátit s žádostí o odbornou pomoc na některou z Poraden pro rodinu manželství a mezilidské vztahy. Přikládám odkaz na adresář těchto poraden v celé ČR http://pdf.uhk.cz/poradenskecentrum/dokumenty/adresar_poraden_pro_rodinu.pdf

Další variantou je zkontaktovat sociální pracovnici oddělení péče o rodinu (naleznete jej na obecním úřadu, v Praze na úřadu městské části)a požádat ji pomoci při řešení Vaší situace.

Pokud ani jedna z výše uvedených variant nebude úspěšná tj. s otcem dítěte se nebudete schopni dohodnout, je dobré opustit společnou domácnost teprve poté, co podáte k soudu návrh na úpravu poměrů společně s předběžným opatřením.

V návrhu na úpravu poměrů navrhovatel (tedy Vy) uvádí, v jaké výši má být upraveno výživné a komu má být dítě svěřeno do péče (na tomto místě je možné navrhnout střídavou péči), případě může obsahovat návrh na úpravu styku s dítětem (tedy jak často bude dítě v kontaktu s druhým rodičem). Na základě tohoto návrhu je zahájeno soudní řízení, jehož se účastní matka, otec a sociální pracovnice (jejím úkolem je hájit v daném řízení zájmy dítěte). Všichni účastníci mají právo se k podanému návrhu vyjadřovat. Soud rozhoduje na základě výpovědí účastníků, předložených důkazů atd.

Pro předběžné opatření je charakteristická jeho dočasnost, v zásadě se na jeho základě řeší situace do rozhodnutí soudu o tom, komu bude dítě svěřeno a jaká bude výše výživného. Předpokladem je, že soud návrhu na vydání předběžného řízení vyhoví. V návrhu na předběžné opatření byste navrhovala, aby bylo dítě do rozhodnutí soudu o úpravě poměrů (viz výše) svěřeno do Vaší péče + jaké výživné má otec platit. O tomto návrhu je soud povinen rozhodnout do 7 dnů od jeho podání. Obě řízení jsou osvobozeny od soudních poplatků a oba návrhy se podávání k soudu v jehož obvodu má dítě trvalý pobyt nebo se v něm zdržuje.

Domnívám se, že s návrhem na úpravu poměrů a návrhem na předběžné opatření Vám může pomoci sociální pracovnice.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším