Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše výživného
Otázka
Kdo u soudu navrhuje výši výživného? Výdělek mám 9400,invalidní důchod 6250. Děti 2,5 roku a 7 roků.Nic nevlastním jen společné dluhy,které splácím 450000.Bydlím u rodičů na domácnost nic nepřispívám. Manželka dala žádost o rozvod, utekla i s dětmi k matce. Kolizní pracovnice navrhla výši výživného na syna 2000 a dceru 2500.Chce po mě ještě vymáhat zpětně výživné 35000Kč. Jsem zoufalí můj výdělek nestačí na pokrytí dluhů.Na doplacení výživného nemám a nikdo mi nepůjčí.Děti jsem měl každých čtrnáct dnů a kupoval věci na oblečení,boty,aktovku atd.Asi to bylo málo,když žena neplatila nic. Když přestanu platit dluhy,výživné.tak nevím co bude. Myslím že není vše v pořáku Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
na základě informací uvedených ve Vašem dotazu nelze bohužel dovodit, v jaké fázi soudního řízení jste. O výši výživného rozhoduje soud a to na základě zkoumání Vašich majetkových poměrů a odůvodněných potřeb dítěte. Může jít o částku nižší i vyšší než je částka navrhovaná matkou či kolizním opatrovníkem dětí. Nebudete-li spokojen s tím, jak okresní/obvodní soud rozhodne o výši výživného či o období za které se musí výživné doplácet, můžete v zákonné lhůtě podat odvolání a přiměřenost výživného přezkoumá odvolací soud (krajský soud / Městský soud v Praze).
Bohužel nelze dopředu přesně odhadnout, jaké výživné bude vyměřeno. Vyměřování výživného je hodně o úsudku soudce, který si dělá na základě předložených důkazů názor na majetkové poměry povinného (Vás) a o tom, jaké má dítě potřeby. Budu-li vycházet z toho, že se u dětí počítá s potřebami obvyklými u dětí jejich věku (matka se nesnaží prosadit, že by děti měli nadstandardní potřeby), bude spor o tom, jaké jsou Vaše majetkové poměry, neboli jaká je Vaše schopnost hradit výživné. Zcela úmyslně zde zmiňuji "schopnost", jelikož výživné nemusí být vždy vyměřeno podle toho jaký máte majetek, jaké máte příjmy, jaké máte náklady (ke splácení dluhů se obvykle nepřihlíží) a vůbec celkové "majetkové poměry", ale i podle toho, jaké byste mohl poměry mít, pokud byste náležitě využil všechny dostupné možnosti.
Z hlediska vývoje soudní praxe šlo především o reakci na povinné, kteří oficiálně neprecovali, pracovali za neodpovídající mzdu či "nepochopitelným" způsobem podnikali. Pokud člověk nebyl schopen vysvětlit, proč pracuje za minimální mzdu, když by ze svou kvalifikací a praxí mohl získat vhodnou práci za mnohem vyšší odměnu, musel počítat s tím, že mu bude výživné vyměřeno nikoliv podle toho, jaké měl majetkové poměry, ale podle toho, jaké by měl majetkové poměry, pokud by přijal lépe placenou práci.
Neznám bližší podrobnosti Vaší situace, ale z hlediska prokazování Vašich majetkových poměrů lze obecně doporučit, abyste soudu navrhl provedení důkazů, díky kterým bude mít soud co nejpřesnější představu o Vašich majetkových poměrech a případných dalších okolnostech, které zvyšují Vaši osobní finanční spotřebu (např. doplácení léků, které musíte užívat). Ohledně splácení dluhu nelze nikdy počítat s tím, že by soud došel k závěru, že nemáte platit výživné, jelikož splácíte nějaký dluh, ale i pouhé zohlednění dluhu vyžaduje náležitě soudu odůvodnit okolnosti jeho vzniku a je třeba počítat s tím, že na výši výživného nebude mít vliv splácení dluhu, který si povinný sjednal ke svému prospěchu.
Ohledně doplácení výživného, jde jednak o výše uvedené (Vaše majetkové poměry X potřeby dítětě) a dále o to, zda a v jaké míře jste výživné v hotovosti či prostřednictvím zajištění některých potřeb dítěte již plnil. Vyjdu-li z toho, že Vaše majetková situace byla v zásadě stejná, bude zde zřejmě třeba dokazování zaměřit na to, co a v jaké hodnotě jste dětem pořizoval či v jejich prospěch hradil (např. školní obědy, školku..).
Obávám se, že bez ohledu na výslednou výši výživného nebude moci soud připustit, že byste neplatil výživné s odůvodněním, že musíte splácet jiné dluhy. Bylo by tudíž na místě věnovat pozornost Vámi zmiňovanému dluhu - např. vyjednání nižších měsíčních splátek (aby Vám zbylo na výživné), či možnost žádat o oddlužení (tzv. osobní bankrot - k tomuto najdete informace např. na http://insolvencni-zakon.justice.cz/dluznik/upadek.html).
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.