dědictví

Dotaz ze dne 28. 11. 2010 10:45.

Otázka

Zemřel mi manžel a při vypořádání dědictví se k notáři dostavil člověk,který měl ve svém rodném listu uvedeno,že jeho otcem je můj manžel. Když jsem se s manželem seznámila (září 1970)nebyl dosud rozvedený se svou první ženou,ale už spolu nežili ani nebydleli,odstěhovala se na druhý konec republiky.Protože se nemohli dohodnout tak se rozvodové řízení protahovalo až do listopadu 1971.V prosinci 1971 se bývalé manželce narodil syn,který nyní uplatňuje nárok na dědictví.O existenci tohoto dítěte jsme nikdo v naší rodině nic nevěděli,bývalá manželka nikdy nepožadovala na toto dítě výživné(Naše finanční situace nebyla taková,abych nevěděla že manžel tajně platí na dítě). Chtěla bych vědět jak je možné,že má nárok na dědictví.U notáře se se tento dědic netajil s tím,že ví,že můj manžel není jeho otec,ale když mu to zákon umožňuje tak chce dědit. Manžel zemřel nečekaně a neměl sepsanou závěť.

Dozvěděla jsem se že dědictví musím vyplatit,protože je to v zájmu dítěte. Chtěla bych věděť nakolik je to pravda a jak je možné že k této situaci mohlo dojít.

Odpověď

Dobrý den, z Vámi uvedených informací jsem pochopila, že jste účastníkem dědického řízení po Vašem manželovi. Zároveň se do dědického řízení přihlásil dědic, který doložil v rodném listě, že zůstavitel byl jeho otcem.

Vzhledem k tomu že Váš manžel nesepsal závěť, jedná se o tzv. "dědění ze zákona". Dědici ze zákona jsou seřazeni do čtyř skupin. Přičemž v první skupině je uveden manžel a zůstavitelovy potomci. Platí, že osoby uvedené v této dědické skupině dědí rovným dílem. Jestliže tedy daný dědic skutečně doložil otcovství zůstavitele stává se účastníkem dědického řízení a zároveň oprávněným dědicem. Nic na tom nemění skutečnost, že Váš manžel (zůstavitel) neplnil vůči němu vyživovací povinnost, ani nejsou v tomto směru relevantní tvrzení druhého dědice ohledně otcovství vůči zůstavitelovi.

Věřím, že pro Vás není stávající situace jednoduchá, nicméně ze zákona dojde k rozdělení dědictví mezi dědice. Konkrétní podobou může být právě Vámi zmiňované vyplacení dědického podílu.

Pro úplnost dodávám, že nejprve proběhne vypořádání společného jmění manželů. A teprve poté budou řešeny Vaše dědické podíly.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit. S pozdravem

Petra Křížová Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším