Výživné na zletilé dítě

Dotaz ze dne 6. 12. 2010 18:10.

Otázka

Dobrý večer,chtel bych se zeptat, jak je to s placením výživného zletilému dítěti. V červenci měl syn 18 let. O synovi nemám žádné informace, výživné platím stále na účet matky. Chtěl bych se zaptat, jaké mám možnosti zjistit, zda-li syn studuje nebo pracuje nebo je v evidenci ÚP. Již dříve jsem matku žádal o alespoň zasílání informací o prospěchu dítěte, ale odmítla se mnou komunikovat, že na to nemám právo. Pokoušel jsem se tyto informace sám zjískat již v době základní školní docházky,což se mi obrátilo tak, že omezuji jejich osobní svobodu. Jak bych měl správně postupovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

asi v této situaci již nemá smysl řešit, že jste samozřejmě měl právo na informace o nezletilém dítěti a tyto informace jste mohl vůči matce v případě potřeby vymáhat i soudně. Je-li dítě zletilé, osobně bych doporučoval zaslat mu dopis, ve kterém požádáte o sdělení informací, kam máte vzhledem k zletilosti dítěte zasílat peněžní prostředky - zda si přeje zasílat ho dále k rukám matky, či zda mu je máte posílat na jeho vlastní účet ....., složenkou na adresu ..... atd.

Ohledně ověření dalšího studia - dítě je zletilé, takže ani škola není oprávněna Vám podávat informace bez souhlasu dítěte. V takovéto situaci lze doporučit zaslat dopis, ve kterém upozorníte dítě na skutečnost, že je již zletilé (tudíž zodpovědné za vyřizování svých záležitostí) a doposud Vám nedodalo žádný doklad o dalším studiu či jiných okolnostech pro které by trvala Vaše vyživovací povinnost. Nedodá-li tyto doklady ve lhůtě .... od doručení této výzvy, nebudete mít jinou možnost než podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Nedojde-li k sjednání nápravy, nezbude než tento návrh k soudu skutečně podat (někdo rovnou přestane platit, ale osobně bych takovýto postup považoval za příliš riskantní).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším