Dluh bývalé manželky

Dotaz ze dne 25. 1. 2011 19:55.

Otázka

Dobrý den, cca před 9 lety se přítel rozvedl (z předchozího manželství má 1 dítě), zmínil se mi, že za doby trvání manželství jeho nyní již exmanželka měla dluhy (z podnikání a je možné, že i jiné). Hrozí mu, že kdyby se v budoucnu ukázalo, že dluhy vzniklé za doby manželství přetrvávají, bude se muset na jejich úhradě podílet i on, nebo se ho tyto dluhy již netýkají, protože jim při rozvodu soud určil majetkové vyrovnání? Je možné si někde ověřit, zda jeho exmanželka již nikde nedluží, případně kde dluží? Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

podle současné právní praxe je pro vymáhání dluhů rozhodující, kdo se "upsal" dotčenému věřiteli (rozhoduje podpis na smlouvě). Proti této osobě jde případná žaloba a následná exekuce. Manžel či bývalý manžel může být v zásadě "zasažen" dvěma způsoby:

1) společné jmění, včetně zaniklého, ale nevypořádaného společného jmění manželů může být v plném rozsahu postiženo i pro dluhy vymahatelné jen vůči jednomu z manželů (řeším teď dluhy vzniklé za manželství),

2) jde-li o dluhy spadající do společného jmění manželů, může mu být v rámci vypořádání určena povinnost část či celé tyto dluhy uhradit, byť smlouvu uzavřel pouze druhý manžel.

O co jde u druhého bodu? I když jde o dluh, který mohou věřitelé vymáhat pouze po tom z manželů, který se jim podepsal, nemusí to ještě znamenat, že druhý z manželů z tohoto dluhu nemá žádné povinnosti. "Navenek" totiž pro věřitele existuje jen "upsaný" manžel, ale v rámci vztahů mezi manželi jsou manželé povinni dluh spadající do společného jmění hradit společně, což v rámci vypořádání znamená např. to, že se každému z manželů uloží povinnost hradit dluh v rozsahu 1/2 či někdo dostane vyšší podíl na majetku, jelikož převezme i dluhy, zatímco druhý z manželů dostane "čistou hodnotu" atd. I po vypořádání pro věřitele existuje jen "upsaný" manžel, po kterém mohou vymáhat 100 % dluhu. Druhý z manželů je však povinen při vypořádání určenou část věřitelům uhradit (byť ti na něm nemohou přímo nic vymáhat) a pokud tak neučiní, musí sice "upsaný" manžel uhradit věřitelům 100 %, ale následně může po druhém manželovi vymáhat příslušnou náhradu.

Nyní tedy konkrétně k situaci Vašeho přítele. Vzhledem k době uplynulé od rozvodu je jasné, že již společné jmění zaniklo a bylo vypořádáno. Zmiňujete ostatně soudní vypořádání a i kdyby soud na něco zapoměl, nastoupila by u dotčeného majetku po třech letech fikce vypořádání. Jediné, co by mohlo teoreticky zůstat ve společném a tudíž v rámci exekuce na bývalou manželu postižitelném majetku, by mohlo být případné společné členství v bytovém družstvu (vypořádává se zvlášť a fikce vypořádání pro tyto případy neexistuje). Váš přítel by tudíž neměl být postižen tímto způsobem.

U druhé varianty záleží na tom, jakým způsobem proběhlo vypořádání - pokud mu z vypořádání plynula povinnost podílet se na nějaké platbě a tuto povinnost nesplnil, může ho samozřejmě tato skutečnost "dostihnout". Obecně nelze vyloučit ani to, že existují závazky, které spadaly do společného jmění a na které se při vypořádání společného majetku zapomělo. Ty by mohly být teoreticky rizikové, jelikož u nich nastoupila po třech letech fikce povinosti vyrovnat se u nich 50:50 (věřitelé mohou vymáhat plnění jen po bývalé manželce, ale ta následně může požadovat, aby jí bývalý manžel kompenzoval). Zde záleží na tom, jak kompletní bylo tehdejší vypořádání (obvykle toto řeší tzv. zbytková klauzule, která řeší i výslovně nevyjmovaný majetek a závazky - prostudujte rozsudek zda a jakou obsahuje) a zda u případného dluhu bude manželka schopna doložit, že jde o závazek, který spadal do společného jmění manželů (v případě potřeby mohu rozvést, co do společného jmění spadá a co nikoliv). Osobně bych nicméně předpokládal, že pokud 9 let nebyla žádná známka o tom, že by se měly objevit "nové" dluhy, na které se u vypořádání zapomělo, zřejmě již Vašeho přítele nepříjemné překvapení nečeká (ostatně většina dluhů by v této fázi již měla být promlčená - soudní rozhodnutí se zásadně promlčují ve lhůtě 10 let, pokud v této době není podán návrh na výkon rozhodnutí či nařízení exekuce, "normální povinnost" plnit v režimu občanského zákoníku se zásadně promlčí během 3 let, není-li v této lhůtě podána žaloba či případně návrh k rozhodci atd...).

Neexistuje způsob jak zjistit všechny možné dluhy - existují sice registry, ale tam údaje poskytuje jen omezený (byť velmi významný) okruh věřitelů. Kromě toho nelze očekávat, že Vašemu příteli bude poskytnuta informace o majetkových poměrech bývalé manželky - dohledat si může pouze případné závazky, ve kterých je uveden i on (pokud by např. oba podepsali společnou půjčku u banky).

Neřešil jsem zde otázku dluhů z manželství, ve kterých by byl přímo podepsán Váš současný přítel. Je-li i tato problematika pro Vás aktuální, prosím doplňte či upřesněte svůj dotaz.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším