Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odhlaseni trvaleho pobytu a majetkove vyrovnani
Otázka
Dobry den, zil jsem s pritelkyni 6 let ve spolecne domacnosti v mem dome. Byla zde prihlasena k trvalemu pobytu. Mame spolu 2 deti a temer celou dobu byla (a stale je) na materske dovolene. Celou domacnost jsem v podstate financoval ze sveho prijmu. Rozesli jsme se, ona se odstehovala (celkem 7x si prijela pro sve veci, v cemz jsem ji vysel vstric a ona si odvezla co puvodne chtela- napr. pracku, lednicku, vybaveni kuchyne atd.) a ja jsem ji odhlasil trvaly pobyt, coz na urade podepsala a jiz to nabylo pravni moci. Nyni me zacina vyhrozovat, ze ma narok na polovinu ze vseho, co jsme poridili v prubehu jejiho pobytu u mne. Ma nejaky pravni narok na veci (napr. televize, pc, kuchynska linka atd.) z meho bytu, pokud je jiz uredne odhlasena z trvaleho pobytu? Take jsem nasledne zjistil, že si vzala vsechny paragony a doklady od vseho, co jsme za ty roky poridili. Predem dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
trvalý pobyt nemá žádné právní účinky co do nároku na dotčenou nemovitost, či vybavení dotčené nemovitosti. Rozhodně naše právní úprava neumožňuje ani to, aby v důsledku společného faktického či evidenčního pobytu došlo ke vzniku manželství či nastolení režimu jakéhosi "pseudomanželství" (takovéto právní úpravy ve světě existují).
Vzhledem k této skutečnosti nelze uvažovat o nějakém "vypořádání společného majetku půl na půl", jelikož z hlediska majetkových vztahů si jste po právní stránce zcela "cizí". Případné vypořádání by přicházelo v úvahu pouze v případě existence podílového spoluvlastnictví za předpokladu, že se Vaše bývalá přítelkyně na základě nějakého právního důvodu (darování, uhrazení části kupní ceny) stala vlastnicí podílu na některých věcech.
Z praktického hlediska si lze samozřejmě položit otázku, jak se prokáže, kdo si co pořídil a co kdo případně dostal darem. V případě soudního sporu by opravdu mohlo být obtížné objektivně prokázat co bylo čím vlastnictvím a tudíž lze vyjít z jednoduchého pravidla: svá tvrzení musí doložit ten, kdo se něčeho domáhá. To ve výsledku znamená, že pokud Vaše bývalá přítelkyně nemá dostatečné důkazy, nemůže uspět se žalobou na to, aby Vám soud přikázal vydat jí věci, které máte ve svém držení a naopak Vy nemusíte být úspěšný se žalobou na vrácení věcí, které jste jí dobrovolně nechal odvést. Lidově řečeno: nemá-li soud dostatečné důkazy o opaku, nechá věci "tak jak jsou".
Domáhá-li se Vaše bývalá přítelkyně vydání dalších částí Vašeho majetku, či vyplacení jejích spoluvlastnických podílů, požádejte jí o doložení vlastnických či spoluvlastnických práv k těmto věcem. Samotné držení účtenky bez uvedení jména kupujícího jako důkaz vlastnictví rozhodně nepostačuje (naopak můžete požadovat vrácení záručních listů či nákupních dokladů k majetku, který máte ve svém držení).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte, případně uvažte, zda-li by nebylo z hlediska vyřešení situace nejjednodušší, aby jste si s Vaší bývalou přítelkyní promluvili přímo v advokátní kaceláři, kde by s Vámi advokát mohl probrat sporné otázky, vysvětlil Vám jejich právní aspekty a pokusil se situaci smírně vyřešit (vycházím z toho, že vzhledem k společným dětem nechcete spor zbytečně eskalovat).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.