výživné a péče o dítě

Dotaz ze dne 29. 8. 2011 18:13.

Otázka

dobrý den jsem svobodná matka a bydlím s partnerem v mém bytěSVJ se synem. Pracuji za min. mzdu.Partner už pár měsíců nepřispívá na syna,ale jelikož má u mne trvalé bydliště,nemůžu si požádat o příspěvek na bydlení,jelikož partner pracuje,odmítl poslat čtvrtletní potvrzení o výdělku a jeho příjem by se stejně započítával i když nedá nic. Podala jsem návrh o výživné a svěření do péče, ale do té doby kromě své mzdy mi nikdo nepomůže. Nebo můžu požádat KONTAKT o to,aby požádal zaměstnavatelé přímo o potvrzení jeho výdělku,anebo jak dokázat,že neplatí ani korunu,dokud tam má trvalé bydliště? děkuji za případné odpopvědi

Odpověď

Dobrý den,

příspěvek na bydlení je svojí povahou velmi "zvláštně" nastavená dávka. Není zde podstatné, zda společně posuzované osoby vedou společnou domácnost (skládají se na náklady), takže i kdyby jste prokázala, že Vám partner nijak nepřispívá, nic by to na posuzování nároku nezměnilo. K tomu, aby se příjem partmera nezapočítával, by bylo buď nutné zrušit jeho trvalý pobyt, nebo prokázat že se po dobu minimálně tří měsíců v bytě nezdržuje.

Zrušení trvalého pobytu by bylo možné, pokud by si trvalý pobyt přehlásil jinam (k čemuž ho nelze donutit), nebo pokud byste na evidenci obyvatel podala návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu, ale to bude přicházet v úvahou až v okamžiku, kdy byt nebude dále užívat (k zrušení údaje musíte prokázat jak zánik jeho práva užívat byt, tak skutečnost, že již byt fakticky neužívá).

V daném případě nám to sice nepomůže, ale pro úplnost dodám, že v případě, kdy společně posuzovaná osoba odmítne doložit rozhodné skutečnosti, je tuto skutečnost třeba nahlásit příslušnému úřadu práce. Ten následně pod hrozbou uložení pokuty vyzve přímo dotčenou osobu k doložení rozhodných skutečností.

Obávám se, že v popsaném případě nenajdeme způsob, jak Vám umožnit pobírat příspěvek na bydlení. Nejrychlejší cestou k získání dodatečného příjmu by zde mohlo být podání návrhu, aby soud ve věci vyměření výživného rozhodl předběžným opatřením o povinnosti otce hradit výživné alespoň v prozatimní výši.

Otci lze případně pohrozit i trestním oznámením. Neuvádíte konkrétněji, jak dlouho již výživné neplatí. Pro trestní odpovědnost je rozhodující hranice 4 měsíců, takže v případě jejího překročení můžete zkusit přimět otce k hrazení výživného i tímto způsobem. Nemám však bližší informace o charakteru otce dítěte, takže nemohu posoudit, jakým způsobem by na takovouto hrozbu či přímo podání trestního oznámení reagoval.

Z hlediska pobírání příspěvku na bydlení v budoucnu by bylo vhodné buď přimět otce dítěte ke spolupráci (přehlášení místa trvalého pobytu nebo faktické vyklizení Vašeho bytu), nebo zahájit kroky k jeho vyklizení. V první fázi lze doporučit dopis, ve kterém ho vyzvete k vyklizení ve lhůtě ... dnů s tím, že jde o Váš byt a Vy vzhledem k jeho chování odvoláváte svůj souhlas s tím, aby Váš byt nadále užíval. Pokud se k tomuto datu z bytu nevystěhuje, budete požadovat úhradu bezdůvodného obohacení, které mu tímto vnikne a podniknete kroky k jeho soudnímu vyklizení, což pro něj bude znamenat povinnost uhradit nezanedbatelné náklady soudního a exekučního řízení. Nevystěhuje-li se ve stanovené lhůtě, nezbývá než podat k soudu žalobu na vyklizení. Opět zdůrazním, že neznám konkrétní okolnosti a souvislosti, takže zde mohou být skutečnosti, pro které by bylo vhodné postupovat jinak, či si ještě jiným způsobem "pojistit" situaci.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším