Placení výživného

Dotaz ze dne 1. 9. 2011 19:15.

Otázka

Dobrý den, syn ukončil studium na SŠ a po prázdninách budu navštěvovat 10-ti měsíční kurz cizího jazyka. Jsem povinen platit výživné přes prázdniny i po dobu jazykového kurzu? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, dle zákona vyživovací povinnost rodičům trvá do té doby, pokud děti nejsou schopny se samy živit. Ústavní soud ve svém nálezu č. 2155/09 dospěl k závěru, že: "Při posuzování vyživovací povinnosti je však třeba prioritně vycházet z ustanovení § 85 zák. č. 94/1963 Sb. (dále jen zákon o rodině), dle něhož vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Vyživovací povinnost rodičů k dětem tedy není podmíněna věkem, ani ukončením určitého stupně vzdělání, nýbrž pouze schopností sám se živit, což je pojem, který musí soud vyložit jednotlivě podle specifik každého konkrétního případu. V případě, že dítě, byť zletilé, pokračuje ve studiu (dokončuje studium), které zvyšuje úroveň jeho vzdělání, a tím i jeho šance na pracovním trhu, jedná se o soustavnou přípravu na budoucí povolání."

Zároveň existuje vyhláška č. 322/2005 Sb. dle které se posuzuje studium v jednoletých kursech cizích jazyků uvedených v příloze č. 1 této vyhlášky, jako doba studia na střední škole.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že Vám vyživovací povinnost bude trvat i v případě, kdy Váš syn bude navštěvovat jednoletý kurs cizího jazyka, kterým má prohloubit své vzdělání a tím zlepšit své pozice na pracovním trhu a zároveň nebude schopen se po tuto dobu sám živit.

To zda bude navštěvovat jazykovou školu uvedenou ve zmiňované příloze č. 1 není zas tak podstatné, dle názoru Ústavního soudu totiž v již citovaném Ústavním nálezu došel k tomuto závěru: "Odvolací soud se stěžejní otázkou, zda se stěžovatelka v rozhodné době připravovala na budoucí povolání a zda byla schopna se sama živit či zda měla jiný zdroj příjmu, v podstatě nezabýval, ale pouze povšechně zjišťoval, zda zmíněné studium angličtiny splňuje kriterium "dalšího studia" dle vyhlášky č. 322/2005 Sb. Bylo přitom nesporné, že stěžovatelka v době přípravy na dokončení maturitní zkoušky a studia anglického jazyka si vlastním přičiněním nezajišťovala uspokojování svých existenčních potřeb, ale hradila jí je matka." Ze znění celého nálezu vyplývá, že Ústavní soud se přiklání k názoru, že po dobu denního studia na jazykové škole má student nárok na výživné za splnění výše uvedených předpokladů.

Pokud byste ale např. zjistil, že syn řádně nestuduje nebo že vedle denního studia na jazykové škole je schopen se sám živit, nic Vám samozřejmě nebrání podat žalobu na zrušení vyživovací povinnosti z důvodu rozporu s dobrými mravy či proto, že již dítě nabylo schopnosti se samo živit. To jak soud rozhodne by však velmi záleželo na celkovém posouzení dané situace, na Vašich důkazech a v neposlední řadě také na výpovědi syna a případných svědků.

Ještě se zastavím u Vámi položené otázky, zda jste povinen hradit výživné po dobu prázdnin. V případě že by syn ukončil střední školu v červnu a v září by kontinuálně navazovalo pomaturitní studium na jazykové škole, trvá Vaše vyživovací povinnost i v průběhu prázdnin.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším