Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výživné na studenta v době prázdnin
Otázka
Syn v červnu ukončí 3 leté studium na SOU. Má nárok na výživné od otce za měsíc červenec a srpen? Nebo výživné v těchto měsících ,protože syn ukončil studium je dobrovolné?
Odpověď
Dobrý den,
vyživovací povinnost zaniká nikoliv ukončením studia, ale nabytím schopnosti se samostatně živit. Tyto okamžiky se mohou a nemusí překrývat, ale zpravidla je tomu skutečně tak, že vyživovací povinnost zaniká okamžikem, kdy dítě ukončí proces přípravy na budoucí povolání a může nastoupit do zaměstnání. Vyjdeme-li z toho, že syn po ukončení SOU nebude dále studovat, nemáme zde již prázdniny coby období mezi dvěma úseky studia (pokud by měl syn po prázdninách nastoupit na VŠ, tak by samozřejmě nebyl důvod přerušovat placení výživného).
Jsou nicméně i případy, kdy soud dojde k závěru, že vzhledem k situaci a poměrům v rodině má dítě nárok na výživné i po ukončení studia do doby, než bude mít reálnou šanci najít si zaměstnání.
Z pozice syna (předpokládám, že bude zletilý a tudíž si tyto věci již musí řešit sám) tudíž nelze vyloučit, že by si nárokoval s odkazem na okolnosti výživné i po skončení přípravy na vzdělávání (dokazoval, že zatím stále nemá reálnou šanci se sám živit) a naopak z pozice otce by bylo bezpečnější požádat si na soudu o zrušení vyživovací povinnosti s tím, že po ukončení vzdělání by již syn měl být schopen nastoupit do zaměstnání a své potřeby financovat z vlastního výdělku.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.