Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
byt ve SJM po rozvodu-rekonstrukce, prodej
Otázka
Dobrý den, s bývalým manželem jsme nabyli v době manželství mimo jiné i členská práva k družstevnímu bytu, který byl později převeden do osobního vlastnictví, nyní na KÚ stále veden jako bytová jednotka ve SJM. Rozvedli jsme se v roce 2007, vypořádání SJM neproběhlo. Nyní v bytě bydlím se svojí dcerou + se svým přítelem jeho dcerou a exmanželovi zasílám na účet 3500Kč/m, dle naší ústní dohody. Veškeré náklady s bytem hradím od r. 2003 bez spoluúčasti exmanžela, který je v bytě stále trvale hlášen, ale skutečný stav je, že v bytě od března 2003 nebydlí.
1.Jelikož jsme neprovedli vypořádání SJM v zákonné době do tří let, zda je nutné převést byt do podílového spoluvlastnictví? 2.V případě budoucího prodeje bytu, jelikož bude provedena nákladná rekonstrukce ( cca 80 000Kč/byt - zateplení domu + výměna oken ), zda budu tuto položku mít možnost nárokovat při budoucím prodeji a v jaké výši? Případně, jak hradit náklady spojené s údržbou bytu, když exmanžel byt neužívá? 3.Zajímalo by mne, jaké možnosti má bývalý manžel ohledně přístupu do bytu? Případně, pokud by trval na prodeji bytu, jak se řeší moje předkupní právo? Moc děkuji za odpovědi
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste za trvání manželství nabyla s bývalým manželem mj. bytovou jednotku, kterou nyní obýváte Vy, přítel a dcera. Také zmiňujete, že vypořádání společného jmění manželů neproběhlo. Budu se nyní snažit zodpovědět na Vámi položené otázky.
1.)V případě kdy nedošlo do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou, nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Z uvedených informací vyplývá, že předmětný byt již v podílovém spoluvlastnictví je, navzdory tomu že v katastru je veden jako bytová jednotka v SJM.
V tuto chvíli by bylo tedy na místě upozornit příslušný Katastr nemovitostí na skutečnost, že bytová jednotka již není předmětem SJM, ale že se díky nevypořádání SJM ocitla v podílovém spoluvlastnictví. Nelze vyloučit, že bude Katastr nemovitostí požadovat, aby tuto skutečnost potvrdil soud tj. poté by bylo potřeba podat k místně příslušnému soudu žalobu na určení, že vzhledem k absenci dohody či soudního vypořádání došlo ze zákona ke vzniku podílového spoluvlastnictví.
2.) Je důležité si uvědomit, že se nyní ocitáte v režimu podílového spoluvlastnictví, kde platí následující pravidla: "Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně. O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud."
Jinými slovy: V případě kdy byste se rozhodovala o provedení plánované rekonstrukce, bylo by vhodné získat souhlas druhého spoluvlastníka včetně dohody o hrazení nákladů. Ideálně by bylo vhodné tyto skutečnosti upravit písemnou dohodou. Dohoda spoluvlastníků o úhradě vynaložených nákladů může mít různou formu a nemusí se jednat pouze o vymezení podílů formou finančního vyrovnání mezi spoluvlastníky. Soudní praxe připustila i uzavření dohody, podle které některý ze spoluvlastníků ponese náklady investic do společného domu a druhý spoluvlastník mu za to umožní v nemovitosti bydlení.
Vzhledem k tomu že Vaše podíly jsou nyní 50:50, není možné, abyste se vzájemně přehlasovali. Není-li "rekonstukce" pouze objektivně nezbytná údržba, neměla byste se do ní pustit bez toho, abyste si vyžádala souhlas soudu, jelikož v opačném případě by se bývalý manžel mohl dožadovat rozhodnutí soudu, že rekonstrukce nebyla nezbytně nutná a Vy jste k ní neodovoleně přistoupila bez jeho souhlasu.
Pokud byste v posledně jmenované siutaci neobstála, mohl by po Vás bývalý manžel teoreticky požadovat i to, abyste byt vrátila do původního stavu a rozhodně byste po něm nemohla požadovat příspěvek na úhradu nákladů.
Obhájila-li byste tvrzení, že se jednalo o nezbytně nutnou rekonstrukci, mohla byste požadovat požadovat započtení poloviny nákladů vynaložených na rekonstrukci z titulu bezdůvodného obohacení (nebylo zde rozhodnutí, pro které by musel bývalý manžel přispět, ale šlo o nezbytnou investici, ze které mu vznikl prospěch).
Ještě trochu jiná situace by nastala, pokud by bylo nutné danou rekonstrukci realizovat z důvodu, že byla odhlasovaná v rámci SVJ. Nešlo by tudíž o Vaše rozhodnutí coby spoluvlastníků dotčené bytové jednotky, ale o rozhodnutí SVJ, kterým jste oba společně vázáni. Tehdy byste byli povinna oba na ni přispět rovným podílem. Pokud by bývalý manžel svůj „díl“ nezaplatil a celou částku jste uhradila Vy, opět byste po něm mohla příslušný díl obratem vymáhat.
Ohledně nákladů spojených s údržbou bytu, je potřeba vycházet z toho, že oba dva vlastníci jsou povinni se podílet na svých povinnostech tj. mezi které patří i úhrada zmiňovaných nákladů v rozsahu svých podílů. Pokud by tak příslušný spoluvlastník nečinil, mohou tuto povinnost po něm ostatní spoluvlastníci vymáhat. Opět by bylo na místě režim úhrady nákladů spojených s provozem bytové jednotky zkusit upravit dohodou viz výše nebo v krajním případě ji vymáhat soudní cestou. Dle dotazu předpokládám, že v současnosti mezi Vámi nějaká ústní dohoda je a lze očekávat, že bývalý manžel bude tvrdit, že dohoda o zmiňovaných 3 500 Kč zohlednila i tuto povinnost (v případě sporu může být oboustraně problematické prokazovat obsah ústní dohody a proto lze doporučit do budoucna situaci řešit dohodou v písemné formě).
Je třeba upozornit, že případná práva z investic, oprav atd. se promlčují, takže v žádném případě nelze "jednoho dne" požadovat vyšší díl prodejní ceny s tím, že jsem do bytu "kdysi" investoval více než druhý spoluvlastník.
3.) Ptáte se, jaké možnosti má bývalý manžel ohledně přístupu do bytu. Vzhledem k tomu že i nadále je spoluvlastníkem nemovitosti, má právo vstoupit do bytu a užívat jej ve stejné míře jako Vy, není-li doložitelné, že jste se dohodli takovým způsobem, že vstupovat do bytu bez Vašeho souhlasu nesmí (opět otázka prokazatelnosti ústní dohody - pokud byste jí nebyla schopna prokázat, nebylo by bývalému manželovi možné ve vstupu a užívání bytu bránit).
V případě že by manžel chtěl svůj spoluvlastnický podíl prodat, je vůči Vám vázán předkupním právem. To znamená, že je povinen Vám učinit písemnou nabídku pro prodej svého spoluvlastnického podílu. Teprve v situaci, kdy byste nabídky nevyužila (ve lhůtě 2 měsíců od doby doručení nabídky), mohl by svůj podíl za stejných podmínek nabídnout k prodeji dalším zájemcům (v případě změny podmínek Vám musí být znovu přednostně nabídnout).
Pokud by však došlo k tomu že bývalý manžel by trval na zrušení spoluvlastnictví a následném prodeji bytové jednotky, přičemž Vy byste s tímto postupem nesouhlasila, bylo by na něm, aby se obrátil na příslušný soud s návrhem na zrušení spoluvlastnictví. Obecně lze říci, že kromě rozhodnutí soudu Vás nikdo nemůže donutit k prodeji svého podílu.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou