Rozvod a jak potom?

Dotaz ze dne 4. 4. 2012 12:00.

Otázka

Dobrý den. Na úvod.Je mi 59let,po 2 operacich páteře na konci r.2011 a na konci ledna 2012.Jsem již přes rok bez pracovního poměru.V současné době nepobírám žádné dávky.Manželka je taky bez práce a ještě více jak rok podporujeme její dceru s dítětem,které se moc do práce nechce.Pořád jsme se hádali,protože se mi to nelíbilo.Nakonec ode mne manželka odešla za dcerou a už ani nekomunikuje.Tak se teď musím o sebe starat sám i přes omezený pohyb. A nyní dotaz.Abych neměl později nějaký problém např. s dluhy,které by manželka mohla způsbit(indicie už byly),tak se chci co nejrycheji rozvést. 1.kam podat žádost o rozvod,když máme rozdílná místa trvalého pobytu a existuje nějaký formulář ? 2.jsem majitelem nemovitosti ve které bydlíme,jak zrušit její trvalé bydliště v této nemovitosti.Jde to zařídit na obecním úřadu ?

Odpověď

Dobrý den,

žádný závazný formulář návrhu na rozvod neexistuje, ale nejde o nijak zvlášť složitou listinu, kterou by si nebylo možné napsat samostatně (nedojde-li ke komplikacím). Základní vzor návrhu naleznete např. na: http://www.rodinausoudu.cz/zaloba-o-rozvod-manzelstvi-vzor. Předpokládám tedy, že vzhledem k současné míře vztahů neuvažujete o tzv. rozvodu dohodou. Jeho sepsání by bylo složitější (přesněji řečeno sepsání dohod, které se k návrhu musí připojit).

Návrh podáváte k okresnímu, v Praze obvodnímu a v Brně k městskému soudu a to podle posledního společného bydliště manželů (vycházím z toho, že v tomto místě stále bydlíte, jinak by se vycházelo z jiných pravidel).

Zrušení trvalého pobytu bude muset počkat po rozvodu, jelikož zrušení údaje je možné poté, co budete schopen prokázat, že:

1) manželka v dotčené nemovitosti již nebydlí a zároveň, 2) nemá právní důvod v ní bydlet.

Za trvání manželství má tzv. odvozená právo bydlet u Vás, takže v této fázi Vám evidence obyvatel návrh na zrušení údaje odmítne.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším