Zrušení výživného na zletilé dítě.

Dotaz ze dne 17. 4. 2012 09:01.

Otázka

Dobrý den, přítel má z manželství dceru (19 let). Platí výživné ve výši 2000,-Kč. Dcera od 15ti let studuje už čtvrtou střední školu (pokaždé byla vyloučena před koncem 1. ročníku) Nyní je zapsána na zednické škole, ale kvůli své drogové závislosti školu nenavštěvuje. Spousty neomluvených hodin a stálé absence. S její matkou není rozumná řeč ani ji ani dceru jsme více než půl roku neviděli ani se nám nepovedlo s nimi nijak kontaktovat. Hrají mrtvé brouky. Může přítel podat návrh o zrušení výživného pokud ví, že peníze, které jí posílá jsou využity na drogy a ne jako výživa?

Odpověď

Dobrý den, dle zákona vyživovací povinnost rodičům trvá do té doby, pokud děti nejsou schopny se samy živit. Ústavní soud ve svém nálezu č. 2155/09 dospěl k závěru, že: "Při posuzování vyživovací povinnosti je však třeba prioritně vycházet z ustanovení § 85 zák. č. 94/1963 Sb. (dále jen zákon o rodině), dle něhož vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Vyživovací povinnost rodičů k dětem tedy není podmíněna věkem, ani ukončením určitého stupně vzdělání, nýbrž pouze schopností sám se živit, což je pojem, který musí soud vyložit jednotlivě podle specifik každého konkrétního případu. V případě, že dítě, byť zletilé, pokračuje ve studiu (dokončuje studium), které zvyšuje úroveň jeho vzdělání, a tím i jeho šance na pracovním trhu, jedná se o soustavnou přípravu na budoucí povolání."

V případě že dítě výše uvedené podmínky nesplňuje tj. řádně nestuduje, má neomluvené absence, mění školy, je drogově závislé lze využít možnosti podání žaloby na určení zrušení vyživovací povinnosti z důvodu rozporu s dobrými mravy. V žalobě by měly být popsané rozhodné skutečnosti, zároveň je dobré vědět, že nestačí dané skutečnosti tvrdit, je nutné je prokázat např. zprávou ze školy, svědeckými výpověďmi, dokumenty o vyloučení dítěte ze školy atd.

Pro úplnost dodávám, že vyjma situace kdy by se přítel s dcerou dohodl (ideálně písemně) o zániku vyživovací povinnosti, je nutné výživné až do rozhodnutí soudu plnit. Jestliže by soud rozhodl v neprospěch přítele, jeho vyživovací povinnost by nadále trvala. Zároveň by však nebylo dotčeno jeho právo podat odvolání, případně nový návrh.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším