Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Péče o dítě
Otázka
Dobrý den Chceme Vám poděkovat za vaší odpověd a dokladame další innformace.Byly domluvení na střídavé péči ale ex si malou vezme mají mít na čtyři dny ale po dvou dnech dceři vyvoláva že si od malé musí odpočinout a že ji malou doveze ,takže poruší vzájemnou domluvu(důvod je,že ex je indisponován-alkoholové akce)a dcera má své plány, které musí rušit.Tak je to ze vším.Říkaly jsme dceři že ma dát žádost k soudu o alimenty a o svěření dítěte do péče,ale dcera doufala že se domluví.Na socialním v Krnově jí jen poradily aby se domluvily o výši alimentů a péči o dítě.Jenže jak se ukázalo rozumná domluva s ex nepřipadá v uvahu.Co máme dceři ještě poradit,aby nakonec nepřišla o malou ona.Děkuji předem
Odpověď
Dobrý den,
není-li střídavá péče funkční, existují jen dvě možnosti.
1) Zkusit se dohodnout, co je třeba udělat, aby střídavá péče fungovala (s případnou vnější pomocí ať již ze strany pracovnic orgánu sociálně právní ochrany dětí, poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy či např. tzv. rodinného mediátora).
2) Zkusit se dohodnout na změně typu péče (opět s případnou vnější pomocí) a na soud se obrátit se žádostí o schválení "hotové" dohody.
3) Obrátit se na soud s tím, že současná úprava poměrů k dítěti není funkční a je ji třeba určit jinak.
Není-li jak uvádíte dohoda možná, tak v zásadě opravdu nemáme jinou možnost, než se obrátit na soud s tím, že popíšeme, jak střídavá péče (ne)funguje a navrhneme jinou úpravu poměrů k nezletilému dítěti.
Dojde-li soud k tomu, že střídavá péče není funční (soudce se před tímto závěrem ještě může zkusit dovést rodiče k dohodě), musí zvažovat ostatní varianty:
a) společná péče, b) svěření do péče matky, c) svěření do péče otce, (neřeším extrémy typu odebrání dítěte rodičům).
Společná péče nepřichází v úvahu vzhledem k tomu, že rodiče žijí odděleně. Následně je tak třeba posoudit, jestli je v zájmu dítěte svěření do péče matky či svěření do péče otce.
V této souvislosti se zkoumá, na čí péči je dítě zvyklé (takže případná doložitelnost zmiňovaného předčasného "vracení" dcery rozhodně vyznívá ve prospěch svěření dětí matce), jak se je který rodič schopný o dítě postarat, jaký má dítě vztah k rodičům a naopak atd. Hloubka zkoumání záleží na situaci, někdy se vše vyjasní snadno a někdy se může rozpoutat dosti nepříjemná "bitva", kdy na sebe rodiče vzájemě hází "špínu", manipulují s dítětem proti druhému rodiči atd. Statistky tyto boje zpravidla vyhrávají ženy, ale nevím o rodinných poměrech Vaší dcery podrobnosti, takže těžko mohu odhadovat výsledek sporu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte (pro doplnění můžete použít e-mailovou adresu poradna@spolcest.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.