předběžné opatření o dítě

Dotaz ze dne 8. 6. 2012 13:12.

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak mám postupovat když s manželem již nechci žít.On rozvod nechce.Jenže já už s ním být nemohu-nejde to s ním zvládat. Máme ale 3letou dcerku a chci jí do své péče. Kam jít a co udělat abych neudělala něco špatně nebo něco neopomenula. Mohu dojít jen na sociálku a tam toto podat? Zatím máme ještě stále i trvalý pobyt stejný. Můžem se třeba jen dohodnout mezi sebou na nějaké střídavé péči? Peníze na dítě od něj nechci.Vždy když řeknu vše jí pořídí v tom nevidím problém. Děkuj za radu.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že v současné době uvažujete o rozvodu, a že zároveň chcete, aby dcerka byla svěřena do Vaší péče.

Obecně lze říci, že rozvod manželství je podmíněn tzv. úpravou poměrů k nezletilému dítěti. V praxi je možné podat oba návrhy současně tj. návrh na rozvod manželství a návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem. Obě řízení budou následně zahájeny, nicméně rozvodové řízení se pozastaví do doby než bude rozhodnuto o úpravě poměrů k dítěti. Oba návrhy se podávají k místně příslušnému soudu. Ve věci rozvodového řízení je primárně místně příslušný soud, v jehož obvodu mají nebo měli manželé poslední společné bydliště. U řízení o úpravě poměrů k nezletilému dítěti je místně příslušný soud, v jehož obvodu dítě žije. Pro úplnost dodávám, že existují dva typy rozvodu tzv. sporný a smluvní. Velmi jednoduše řečeno platí, že u smluvního rozvodu oba manželé s rozvodem souhlasí a zároveň jsou schopni soudu předložit smlouvu o vypořádání společného jmění manželů, společného bydlení a vyživovací povinnosti mezi manželi a soudem schválenou dohodu o úpravě poměrů viz níže. V tomto případě soud nezkoumá příčinu rozvodu. U sporného rozvodu naopak soud zjišťuje příčiny rozvodu a také to, zda je manželství hluboce a trvale rozvráceno. Naopak se u tohoto typu rozvodu neřeší vypořádání majetku, bydlení či výživné mezi manželi. Vypořádání majetku pak může proběhnout dohodou či u soudu na návrh některého z bývalých manželů v následujících 3 letech po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu.

Nyní se však vraťme k otázce návrhu na úpravu poměrů, jejichž úprava je nezbytným předpokladem u obou typů rozvodů. V návrhu na úpravu poměrů a potažmo v celém řízení pak bude řešeno, kterému z rodičů bude dítě svěřeno do péče a v jaké výši bude určeno výživné. Úprava styku s dítětem nemusí být nutně upravena soudem, nicméně v případě kdy lze odůvodněně předpokládat v této oblasti problémy, je možné ji do výše uvedeného návrhu také zahrnout. Vzor návrhu naleznete např. zde: http://rodina.juristic.cz/61922/clanek/rodina2.html

Podotýkám, že se jedná o vzor, který by bylo vhodné upravit dle Vaší situace. Pro úplnost dodávám, že tento typ řízení tzv. opatrovnické, je osvobozeno od soudních poplatků. V neposlední řadě v něm bude jako jeden z účastníků také pracovnice příslušného oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Zmiňujete také možnost dohody s manželem ohledně péče o dcerku. Ta samozřejmě možná a pokud jsou rodiče dítěte schopni se domluvit na způsobu úpravy poměrů, může průběh opatrovnického řízení urychlit. V tomto případě by se soudu předkládal ke schválení návrh dohody o úpravě poměrů k nezletilé dcerce. Obsah by byl v zásadě stejný - to znamená, že by z dohody vyplývalo komu bude dítě svěřeno do péče (nebo zda se dohodnete na střídavé péči) a jaká bude výše výživného.

Zároveň je vhodné vědět, že soud nemusí nutně rozhodnout o svěření dítěte do výlučné péče jednoho z rodičů. Dle zákona by mohla v některých situacích přicházet v úvahu společná či střídavá péče o dítě. U společné péče o dítě je předpokladem společné bydliště všech zúčastněných tj. rodičů a dítěte. U střídavé péče se posuzuje její vhodnost vzhledem ke vzájemnému vztahu rodičů a dítěte, schopnostech rodičů dohodnout se na pravidlech střídavé péče, zajištění podmínek pro dítě vzhledem k jeho věku, potřebám, zdravotnímu stavu apod. V tuto chvíli nemám dostatek informací k tomu, abych se mohla vyjádřit k otázce střídavé či společné péče u Vaší dcerky. Nicméně jsou to další možnosti, které náš zákon připouští u úpravy poměrů k nezletilým dětem. Je věcí jednotlivých soudců nakolik mají tendence směřovat rodiče ke střídavé péči.

V dotaze také uvádíte, že peníze na dítě od otce nechcete. Zde si dovolím upozornit, že do návrhu či dohody, která bude řešit úpravu poměrů, je potřeba výživné uvést (buď navrhnout konkrétní částku nebo dát ke zvážení soudu jeho výši), nicméně práva na výživné pro dítě se nemůžete vzdát, jelikož je to právo dítěte nikoliv Vás jako rodiče.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším