neplacení výživného

Dotaz ze dne 18. 7. 2012 15:33.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu.Jsem rozvedená a bývalý manžel mi má posílat 3500Kč výživné na dvě děti,má to soudem nařízené exekučně z platu.Nyní je nezaměstnaný a místo 3500Kč mi poslal pouze 1500Kč.Chci se tedy zeptat, kam se mám obrátit,když mi bude stále posílat menší částku,nebo třeba žádnou.Je v insolvenci a musí prý posílat 7000Kč měsíčně,ale já jsem někde slyšela,že výživné je vždy na prvním místě,když to má nařízené exekučně.Předem velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

rád bych upozornil, že je rozdíl mezi exekucí v pravém smyslu slova (provádí na základě pověření soudu tzv. soudní exekutor podle exekučního řádu) a soudním výkonem rozhodnutí (provádí soudní vykonavatel podle občanského soudního řádu).

Z popisu situace si nejsem jist, jestli v daném případě jde o soudní výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy, nebo o exekuci srážkami ze mzdy, nicméně v obou případech přecházejí v zásadě automaticky srážky původně nařízené na mzdu na podporu v nezaměstnanosti. Rovněž v obou případech nedochází k tomu, že by Vám peníze zasílat otec dětí - srážky počítá, provádí a odesílá plátce postiženého příjmu (u mzdy zaměstnavatel, u podpory v nezaměstnanosti Úřad práce).

Z popisu situace si tak nejsem jist, jestli dotčených 1 500 Kč představuje srážku provedenou Úřadem práce z podpory v nezaměstnanosti, nebo zda jde o obnos, který Vám bývalý manžel zaslal mimo režim srážek ze mzdy.

Jde-li, jak předpokládám, o částku sraženou úřadem práce, je na místě vysvětlit, že maximální možná výše srážky je závislá na výši příjmu. Pokud nám podle zákonem stanoveného vzorce vyjde, že z podpory v nezaměstnanosti není možné strhnout na výživném (má skutečně zvýhodněný režim oproti "obyčejným" pohledávkám) více než 1 500 Kč, je možné strhnout jen 1 500 Kč a to bez ohledu na to, že pro výživné byly nařízeny srážky v částce 3 500 Kč (jde o maximální možnou výši srážky, která se má provést, pokud k jejímu provedení bude dostatečně vysoký příjem).

V popsaném případě je možné uvážit, zda-li neexistuje jiný příjem či majetek, na který by bylo možné nařídit výkon rozhodnutí nebo exekuci pro částku, kterou se vzhledem k poklesu příjmu nedaří vymoci formou srážek. Nemá-li však otec dětí jiný postižitelný majetek ani příjem, může dojít na příslovečné "kde nic není, ani čert nebere" a nezbude než čekat, až se situace zlepší. Stranou nyní ponechám případy, kdy by se otec práci úmyslně vyhýbal, či pracoval tzv. "na černo" (jde o důvody k podání trestního oznámení).

Bude-li na otce dětí probíhat insolvenční řízení formou oddlužení v podobě splátkového kalendáře, bude mít výživné stále přednostní postavení. Na rozdíl od "obyčejných" pohledávek by mělo být plněno v plné výši, ale i při oddlužení může dojít k tomu, že po určitou dobu nebudou peníze ani na výživné a ani na oddlužení. Bylo-li mu např. možné v době pobírání mzdy strhnout celkem částku 7 000 Kč, znamenalo to, že 3 500 Kč má jít na výživné, 1 080 Kč na náklady insolvence a zbývajících 2 420 Kč se má rozpočítat mezi ostatní věřitele (zjednodušený příklad).

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte či upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším