Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozdělení majetku po rozvodu
Otázka
Dobrý den.Uvažuji o rozvodu.Mám tři dotazy:
1. Chtěla bych se zeptat na finanční prostředky ze stavebního spoření a penzijního připojištění. Oba produkty byly napsány na manžela,přestože měsíční splátky byly hrazeny ze společných prostředků.Oba produkty již byly ukončeny a výnosy převedeny na společný sporožírový účet manželů. Považují se oba tyto produkty za příjem jen jednoho z manželů?
2. Jsou společným příjmem manželů prostředky z prodaných akcií kuponové privatizace uvedených na manžela za dobu trvání manželství?
3. Měla jsem půjčku na výstavbu rodinného domu, který jsem si pořídila ještě za svobodna. Po sňatku, když jsem zůstala na mateřské dovolené, přebral splácení manžel srážkou ze své mzdy. Jak se tyto splátky posuzují z hlediska vyrovnání majetku po rozvodu. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
odpověď budu strukturovat podle Vašich dotazů.
1)
Není důvod tyto prostředky nevypořádat. I kdyby nedošlo k vybraní prostředků ze spoření, tak by se hodnota spoření hrazeného ze společných prostředků do vypořádání zahrnula. Došlo-li k vybraní prostředků a uložení na účet, vypořádá se tato hodnota v rámci vypořádání účtů.
Účty jako takové jsou samozřejmě předmětem závazků mezi bankou a majitelem účtu (čímž je konkrétní manžel, nikoliv oba manželé), ale to neznamená, že se nevypořádává hodnota na těchto účtech (po odečtení vstupního zůstatku, pokud účet existoval ještě před uzavřením manželství). Je následně na dotčeném manželovi, aby prokázal, že zde jsou další okolnosti, jako např. obdržení částky z dědictví atd. Vyplacení výše uvedených spoření by bylo rozhodující pouze pokud by i u těchto spoření bylo možné dokládat, že nemá jít o hodnoty spadající do SJM (např. spoření, na které byly postupně ukládány osobní prostředky získané např. v dědictví).
2) Záleží na době získání akcií. Pokud byly akcie získány před uzavřením manželství, či za trvání manželství za osobní finanční prostředky, šlo o osobní majetek manžela a tudíž i výtěžek z jejich prodeje je v režimu osobního majetku (stejně tak by tomu bylo, pokud by šlo o dědictví či dar). V ostatních případech však nevidím důvod, proč by hodnota těchto akcií a tudíž i částka získaná při jejich prodeji neměla spadnout do společného jmění manželů.
3) Pokud se ze společných prostředků za trvání manželství splácel osobní závazek jednoho z manželů, jde o tzv. zápočet. Na základě doložení těchto skutečnosti se Vám na vypořádací podíl započítá částka, kterou jste tímto způsobem ze společného jmění manželů obdržela ve prospěch osobního jmění již za trvání manželství.
Příklad:
Pokud by ve SJM byl majetek za 2 000 000 Kč, vychází nám při výchozím pravidlu dělení 50:50 pro každého vypořádací podíl 1 000 000 Kč. Obdržel-li však jeden z manželů za trvání manželství celkem 400 000 Kč ze společného jmění manželů na splátky svého osobního úvěru, musíme vypořádací podíly adekvátně upravit, takže nám vyjde 1 200 000 Kč a 800 000 Kč. Při takovémto dělení se totiž oběma manželům dostalo ze SJM v celkovém součtu stejné hodnoty (1 200 000 Kč = 800 000 + 400 000 Kč).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.