Výživné

Dotaz ze dne 4. 9. 2012 10:45.

Otázka

Dobrý den, byla jsem pověřena svým přítelem , abych zjistila jak dál s výživným na jeho 19letou dceru. Stalo se to , že mého přítele ranila mrtvice dne 15/3 2012,ochrnul na polovinu těla a stal se tak tím invalidou nejvyššího stupně . Doposud nepobíral vůbec nic , takže jsem výživné platila za něho, tento měsíc mu vypočítali invalidní důchod 9000,- což při jeho výši nájmu 8500,- mu toho moc nezůstane , výživné doposud platil 3400,- , proto se chci zeptat co můžeme dělat dál? Jestli , lze snížit a nebo jestli mu v této situaci nezaniká povinnost platit výživné. Za odpověď předem děkuji R.

Odpověď

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, kdy je dítě schopné se samo živit. Každý z rodičů přispívá na výživu dítěte podle svých schopností a možností a majetkových poměrů (zda má např. jiné příjmy, rozsáhlý majetek). Nelze tedy jasně říci, zda vyživovací povinnost v případě Vašeho přítele skončila.

Doporučuji pokusit se dohodnout se zletilou dcerou buď na zrušení nebo na snížení výživného a dohodu sepsat písemně. Pokud dcera na toto nepřistoupí, je možné podat k soudu návrh na snížení nebo zrušení vyživovací povinnosti. Soud posoudí situaci dcery i Vašeho přítele a podle všech okolností rozhodne. Pokud výživné zruší nebo sníží, může tak učinit ke dni změny poměrů, nejdéle však za dobu tří let od podání návrhu. Sníží-li nebo zruší-li soud výživné zpětně, je možné požadovat zaplacené výživné po zletilé dceři zpět.

Návrh na snížení nebo zrušení výživného můžete sepsat u advokáta nebo sami podle vzoru, který Vám můžeme poskytnout a případně pomoci s jeho napsáním.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším