Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jak vyřešit,aby dědil můj majetek nabitý před manželstvím jen můj syn, ne manžel?
Otázka
Prosím o radu: Já i můj manžel máme před manželstvím nabitý rodinný dům řádně zapsaný v katastru.Oba platíme na svůj dům úvěr. Vzali jsme se nyní, bydlíme v mém domě a já mám jednoho syna z předchozího vztahu, manžel 2 syny z předchozího vztahu.Společné děti nejsou.Byla bych ráda, kdyby po mé smrti dědil dům(můj) pouze můj syn, ačkoliv je nyní v době manželství v užívání obou manželů.Jak řešit situaci, jestli darovací smlouvou, která má svoje úskalí a břemeno doživotního užívání nelze zařídit, zatím je placen úvěr, nebo spíše závětí a jak docílit,aby nemovitost zdědil jen můj syn? Snad jsem otázku položila srozumitelně, předem děkuji za Vaši odbornou radu.
Odpověď
Dobrý den,
pokud není sepsána závěť, pak dle zákona dědí Váš veškerý majetek rovným dílem manžel a syn, popř. jeho děti, pokud by syn zemřel. Tato současná právní úprava je shodná s právní úpravou obsaženou v novém Občanském zákoníku účinném od 1.1.2014.
Chcete-li, aby dům zdědil pouze Váš syn, pak je možné sepsat závěť. V dotaze píšete, že darovací smlouva nyní není možná, proto jedinou možností je sepsání závěti ve prospěch syna, a pro případ jeho smrti ve prospěch jeho dětí (jako náhradní dědicové pro případ, že by syn nedědil). Závěť můžete sepsat Vy vlastní rukou nebo formou notářského zápisu. Závěť lze uložit kdekoli, kde budete mít jistotu, že se v případě Vaší smrti najde a dostane do dědického řízení, nebo je možné ji uložit u notáře nebo zapsat do centrálního registru závětí. Výhodou závěti sepsané u notáře je jednak její správné sepsání, ale také v podstatě nemožnost jejího zpochybnění. Zda sepsat u notáře nebo vlastní rukou záleží na Vašem rozhodnutí a rodinných vztazích. Pokud se rozhodnete pro sepsání vlastní rukou, pak lze vzor nalézt na internetu, např. zde http://www.vzory.cz/vzory/rodina-a-manzelstvi/zavet-sepsana-vlastni-rukou/ .
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou