Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dědictví a přítel žijící ve společné domácnosti
Otázka
Dobrý den.
Již dříve jste mi pomohli radami, za což velice děkuji. Od té doby jsem této poradně věrná a pročítám otázky a Vaše odpovědi na ně.
A teď k tomu, co mne zajímá a na co jsem nenašla jednoznačnou odpověď. Žiju s přítelem několik let ve společné domácnosti. On se nastěhoval do mého bytu.Přispívá mi polovinou na náklady na bydlení a částkou na stravu. Ostatní věci jako je oblečení, dovolená a koníčky si platíme každý sám. On má dvě dospělé děti a já mám také dvě dospělé děti, společné děti nemáme. Mí rodiče na mne letos převedou nějaký majetek (dům, pole...). Někde jsem četla, že v případě mého úmrtí by po mě dědil společně s mými dvěmi dětmi i můj přítel. Je to pravda? Pokud ano, mělo by to jít ošetřit závětí sepsanou u notáře. Jak se tato závěť sepisuje? Sepisují se tam i věci, které by do dědictví patřily jmenovitě (například ten a ten dům, taková parcela, spoření apod.)nebo se to bere jako veškeré věci, které do dědictví spadnou? Pokud jmenovitě, tak co když se stav těchto věcí změní? Něco prodám, něco jiného koupím...
Odpověď
Dobrý den,
v uvedené věci Vás mohu uklidnit. Máte-li vlastní děti, tak by přítel dědil společně s Vašimi dětmi pouze v případě, že byste se za něj provdala a i v takové situaci by se jeho dědické nároky daly velmi jednoduše vyloučit pořízením závěti odpovídajícího znění. Pokud byste naopak chtěla, aby po Vás něco zdědil, bylo by nutné za tím účelem pořídit závěť, přičemž podle současné úpravy můžete vzhledem k zletilosti dětí odkázat příteli maximálně 1/2 svého majetku (v závěti lze postupovat jak metodou výčtu jednotlivých věcí, tak metodou určení podílu z celku).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradskou, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.