Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Pozemek nabytý před sňatkem
Otázka
Dobrý den, s manželem jsme před sňatkem koupili za "pár korun" pozemek, na jehož koupi jsme si tenkrát půjčovali peníze od manželovy babičky. Pozemek byl v katastru napsán na manžela, stejně jako byt, ale ten jsme po sňatku a po narození syna přepsali i na mě - nyní máme byt v SJM s podílovým vlastnictvím. Momentálně je již rok manžel odstěhovaný ke své nové rodině, výchovu a výživu dětí máme stanovenou soudem na můj návrh, a protože bych to celé už ráda dotáhla do konce, nechala jsem nyní sepsat návrh dohody o vypořádání SJM, ve které je dle domluvy zapsáno, že manželovi vyplatím polovinu z ceny bytu i zahrady. Manžel však zjistil, že je pozemek zahrady psaný pouze na něj a dohodnout se nechce, že mi nebude prodávat něco, co je jen a jen jeho. Jde mi o to, že kdysi jsme ten pozemek koupili opravdu za nízkou sumu, a protože byl z kopce, tak jsme ho už za doby trvání manželství nechali vyrovnat navážkou, zatravnili, postavili pergolu, bazén, hřiště pro děti atd., jednoduše jsme ze společných financí zvedli hodnotu pozemku 12ti násobně (nyní jsme nechali udělat odhad pozemku). Manželovi jsem nabízela, že zahradu odkoupím, ale nehodlá mi ji prodat prý už jen proto, že ví, jak moc ten pozemek chci. Mám vůbec nějakou možnost zahradu nárokovat, či alespoň žádat finanční vyrovnání? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
pozemek byl nabyt před manželstvím, přičemž předpokládám, že podle znění kupní smlouvy byl zakoupen pouze Vaším tehdy ještě nastávajícím manželem. Nebyl na rozdíl od bytu za trvání manželství vložen do společného jmění manželů a i podle současného stavu katastru nemovitostí se jedná o osobní majetek Vašeho manžela. Nevidím zde proto žádný právní základ pro to, abyste si činila nárok na pozemek či podíl z něj.
Něco jiného však jsou investice, které byly za trvání manželství z prostředků spadajících do společného jmění manželů vynaloženy na tento osobní majetek manžela. Ty si lze při vypořádání společného jmění manželů nárokovat jako tzv. zápočty, ale v zásadě se zde hledí na hodnotu investice a nikoliv na zhodnocení prostředků. Pokud byste např. ze společného jmění manželů vynaložili 200 000 Kč na zhodnocení manželova pozemku, můžete si z titulu zápočtu nárokovat 100 000 Kč, ale nikoliv již podíl z toho, o kolik se tím zhodnotil manželův pozemek. Maximálně si zde lze představit požadavek na "valorizaci" investice, jelikož došlo k takovým změnám poměrů, že tehdejší hodnota investice neodpovídá současné hodnotě peněz, ale nikoliv již požadavek na podíl z výnosu investice.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte, respektive lze doporučit, abyste ohledně posouzení dokladů o investicích do pozemku a vyhlídek na úspěch v případě soudního sporu vyhledala právní pomoc advokáta (www.cak.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.