zjištění majetku

Dotaz ze dne 13. 5. 2013 17:28.

Otázka

Dobrý den, jak se v případě rozvodu (nebo úmrtí) jednoho z manželů zjišťuje majetek, který se bude dělit / dědit? Mám na mysli nejen společný fyzický majetek, ale např. i "utajované" bankovní účty s jejich obsahem.

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit odpovědět na Vámi položenou otázku. Obecný postup v případě úmrtí člověka vypadá tak, že úmrtí je nejprve nahlášeno příslušnému matričnímu úřad. Ten následně informuje místně příslušný soud, který pověří určitého notáře vedením dědického řízení.

Notář má za úkol mj. v rámci předběžného šetření opatřit údaje potřebné pro zjištění dědiců a pro zjištění zůstavitelova majetku a jeho dluhů. Notář také zjišťuje, zda zůstavitel uzavřel závěť, případně zda byla uzavřena smlouva upravující rozsah společného jmění manželů nebo zda jestli zůstavitel zanechal listinu o správě dědictví.

Notář si předvolá osobu, která je informovaná o osobních poměrech zůstavitele (nemusí se jednat nutně o dědice - obvykle se předvolává vypravitel pohřbu) k takzvanému předběžnému šetření. Cílem je předběžně zjistit, zda-li zůstavitel pořídil závěť (závěť nemusí být v centrálním registu závětí, ale u někoho "v šuplíku"), kdo bude pravděpodobně dědicem a jaký zůstavitel zanechal majetek či dluhy. O předběžném šetření se sepisuje protokol, ale jde v principu o orientační zjištění situace, které notáři slouží jako vodítko pro jeho vlastní šetření. Ve fázi předběžného šetření rozhodně neuškodí, pakliže je notář upozorněn na existenci několika účtů u blíže nezjištěných bankovních ústavů v ČR a že se jich tudíž bude třeba dotazovat, ohledně vedení účtu na jménu zesnulého (těžko však lze očekávat, že notář bude plošně obesílat zahraniční banky a rovněž nemá jak takovýmto dotazem dohledat účty, které jsou "papírově" vedeny na jinou osobu).

Pokud tedy zůstavitel nějakým účtem na své jméno v české bance disponoval, je pravděpodobné, že notář tuto skutečnost odhalí. Ohledně movitého majetku je situace složitější. Pokud měl zůstavitel nějaký movitý majetek, který si pečlivě "uschoval" na utajeném místě či u nějakého známého, může se stát, že se o něm notář od účastníků řízení ani oslovených subjektů nedozví.

Z druhé strany je také vhodné vědět, že v případě kdy se objeví po právní moci usnesení, jímž bylo řízení o dědictví skončeno, nějaký zůstavitelův majetek, provede se o tomto majetku dodatečné řízení o dědictví. Objeví-li se pouze dluh zůstavitele, řízení o dědictví se neprovede.

Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že je pravděpodobné, že notář odhalí i "utajený" majetek. Z druhé strany nelze vyloučit, že některý z majetku "unikne", pokud na jeho existenci notáře někdo neupozorní. Lze však předpokládat, že by se tento pozdě objevený majetek stal předmětem dodatečného dědického řízení, které může být zahájeno i bez návrhu z podnětu jiných osob nebo na základě zjištěných skutečností.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová a Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším