Vyplacení dědického dluhu

Dotaz ze dne 16. 6. 2013 21:45.

Otázka

Dobrý den vážení. Před dvěma roky zemřel můj otec dědické řízení proběhlo dohodou a téhož dne nabylo právní moci. Dle notářského zápisu a naší dohody mě a mému sourozenci nevlastní matka dluží 72000kč.Naší žádosti o vyplacení dluhu neodpovídá.Otázka zní jak vymoci tento dluh a kdy se tento dluh promlčuje jaký čas na vymáhání tohoto dluhu máme a zda je možné uplatnovat tento dluh po případném dědici po nevlastní matce. Za odpověd předem moc děkuji a přeji hezký den s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o takovouto povinnost, kterou má dle pravomocně schválené dohody dědiců, jeden z dědiců vyplatit ve stanoveném termínu stanovenou částku na vyrovnání podílů, promlčuje se právo domáhat se splnění této povinnosti ve lhůtě deseti let (tímto se zabýval Nejvyšší soud ČR 20 např. v rozhodnutí sp.zn. 20 Cdo 1753/2011 - http://kraken.slv.cz/20Cdo1753/2011 ).

V této lhůtě je tudíž třeba poslat předžalobní upomínku (podle současné úpravy se v případě nezaslání předžalobní upomínky nepřiznají náklady následného řízení) a podat na věcně a místně příslušný soud žalobu na zaplacení dlužné částky.

Dluh po případném dědici dlužnice lze vymáhat, ale je třeba upozornit, že podle současného práva odpovídá dědic za úhradu dluhů zesnulého pouze do výše aktiv, které v dědictví obdržel. Může se tudíž stát, že věřitel následně obdrží pouze část dlužné částky, nebo případně i to, že nedostane nic (není-li zde zanechán majetek, či pokud se zapomene přihlásit se svým nárokem na výzvu notáře a dědic stihne rozdělit hodnotu aktiv v dědictví mezi přihlášené věřitele).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším