Výživné na nezletilé dítě

Dotaz ze dne 3. 7. 2013 15:20.

Otázka

Dobrý den,mám 10-ti letého syna,jeho biol. otec ho nikdy neviděl ani nijak nepřispívá na jeho koníčky či školu,soudem v Šumperku mu bylo vyměřeno výživné ve výši 600,- Kč měsíčně,ty ale také neplatí,svýjimkou když je ve výkonu trestu. Za celých 10 let jsem nepožádala o zvýšení,nyní je otec také ve výkonu trestu a výživné posílá věznice Příbram,chci se zeptat zda si můžu požádat o zvýšení,když je ve výkonu.Ještě musím dodat že pokud je na svobodě tak asi nikde nepracuje. Chtěla bych zažádat o zvýšení,ale někdo mi říkal že pokud je ve výkonu trestu je možné že výživné mi úplně stornují(zruší).Děkuji za odpověď - See more at: http://odpovedi.eu/vyzivne-na-nezletile-dite-5463#sthash.8pNkkcpw.dpuf

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda můžete požádat o zvýšení výživné pro nezletilé syna v době, kdy je jeho otec ve vězení.

Dle Zákona o rodině lze změnit výši výživného v situaci, kdy u některé ze stran dojde ke změně poměrů oproti době, kdy bylo právo na výživné přiznáno. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s přibývajícím věkem dítěte (školní docházkou, koníčky apod.), zároveň ale může nastat i změna v možnostech povinného plnit vyživovací povinnost v dosavadním rozsahu např. z důvodu poklesu příjmů. V neposlední řadě by mělo jít o změnu poměrů závažnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

V situaci kdy nebylo výživné zvyšováno 10 let, patrně nebude pochyb o změně potřeb dítěte, přesto je na místě do návrhu tyto změny popsat a doložit. Podíváme-li se na výši stanoveného výživného tj. 600 Kč, v zásadě nemáte co ztratit pokud návrh na zvýšení podáte, jedná se o tak nízkou částku, že je dost nepravděpodobné, že by soud tuto částku ještě snížil, i vzhledem k tomu že nyní otec svoji povinnost "plní" tj. že jsou mu prováděny z výdělku dosahovaného ve výkonu trestu srážky ve výši výživného (něco jiného by bylo pokud by otec objektivně nemohl ve vězení žádného výdělku dosáhnout).

Z výše uvedeného vyplývá, že Vám nic nebrání k soudu podat návrh na zvýšení výživného tj. výkon trestu odnětí svobody není překážkou. Zároveň lze předpokládat, že úplné zrušení vyživovací povinnosti by bylo v rozporu s s ustanovením § 85 odst. 2 Zákona o rodině, ve kterém je uvedeno, že oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. V neposlední řadě by se jednalo o rozhodnutí proti zájmům dítěte.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším