jak zažádat o výživné po prarodičích

Dotaz ze dne 16. 7. 2013 21:08.

Otázka

Dobrý den, Mám tří letou dceru. Její otec jí nikdy neviděl ani o ní nikdy neprojevil sebemenší zájem. Její prarodiče jí navštěvovali pravidělně do jejího 1 roku potom mi jen napsali, že už s námi nechtějí mít nic společného. Dcery otec nikdy neplatil alimenty i když jsem na něj několikrát po sobě podala trestní oznámení jen mi přišlo vyrozumnění o tom, že si to převzala kriminální policie a nic víc se potom nedělo. Dochází mi trpělivost, protože dcera jde po prázdninách do školky a tím pádem mi narostou další náklady. Mohu podat exekuční příkaz na prarodiče tedy jeho rodiče? Já sama pobírám pouze 3.800,- kč rodičovský příspěvek na dvě děti. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda můžete podat exekuční příkaz na prarodiče Vaší dcery.

Na základě Vámi uvedených informací předpokládám, že byla otci Vaší dcery soudem určena vyživovací povinnost, kterou on neplní. V opačném případě by bylo potřeba ještě před samotným vymáháním výživného po prarodičích, podat k soudu návrh na úpravu poměrů k nezletilé dceři. V návrhu byste požadovala, aby dcera byla svěřena do Vaší péče a otci bylo stanoveno výživné ve výši ...Kč.

Zároveň podotýkám, že v situaci kdy byste disponovala pravomocným rozsudkem soudu o stanovení výživného, bylo by možné přistoupit k exekučnímu vymáhání výživného po otci. V praxi by se jednalo o vymáhaní výživného prostřednictví výkonu rozhodnutí (podat návrh k soudu, na základě kterého by požadovala např. provádění srážek z příjmu otce, obstavení jeho účtu atd.) či exekutora.

Vámi zmiňované podané trestní oznámení lze uplatnit v situaci, kdy povinný rodič neplní svoji vyživovací povinnost déle jak 4 měsíce. Nicméně trestním oznámením se zahajuje trestní řízení, ve kterém je cílem potrestat pachatele. Faktické vymáhání výživného je potřeba řešit exekučně či výkonem rozhodnutí viz výše, pakliže nedojde k tomu, že pachatel "dobrovolně" zaplatí, aby se v rámci tzv. účinné lítosti vyhnul trestní odpovědnosti. Uvádíte, že nemáte žádné informace o průběhu a výsledku řízení. Nevíme, zda-li jste si při podání trestních oznámení žádala, abyste byla o výsledku informována či nikoliv. Tak či onak lze v případě zájmu doporučit, abyste kontaktovala příslušné pracoviště PČR, pokusila se dopátrat, na jakém oddělení věc skončila a následně si požádala o informace o výsledku řízení.

A nyní se již zaměřím na vyživovací povinnost mezi ostatními příbuznými. Z § 88 odst. 1 a 2 Zákona o rodině vyplývá:" Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost. Pokud potomci nemohou své vyživovací povinnosti dostát, přechází tato povinnost na předky. Příbuzní vzdálenější mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li povinnost plnit příbuzní bližší."

Stanovení vyživovací povinnosti prarodičů přichází v úvahu, kdy povinný rodič není z objektivních důvodů schopen plnit svoji vyživovací povinnost např. proto že je ve výkonu trestu odnětí svobody, jeho zdravotní stav mu znemožňuje pracovat apod. Ze soudní praxe vyplývá, že výživné prarodičům se nestanoví, v situaci kdy povinný rodičů neplní vyživovací povinnost ze subjektivních důvodů tj. proto že nechce, vyhýbá se práci, je neznámého pobytu apod. Podotýkám, že soud může při stanovení vyživovací povinnost prarodičů určit povinnost platit výživné obojím prarodičům. Bylo by tedy vhodné před samotným podáním návrhu zvážit, z jakých důvodů neplní otec dcery svoji vyživovací povinnost. Neuvádíte, zda-li máte nějaké informace o aktuální situaci otce. V případě, že nic bližšího nevíte, lze buď vyjít z informací obsažených v trestních spisech (pokud byl otec dohledatelný, tak ho PČR nepochybně vyslechla ohledně důvodů, proč výživné neplatí), nebo si lze požádat o pomoc soudu při zjišťování majetkových poměrů povinného (samozřejmě za výše uvedeného předpokladu, že výživné vůči otci dítěte máte stanoveno řádně soudem).

Je také důležité si uvědomit, že případnému exekučnímu vymáhání výživného po prarodičích musí předcházet soudní řízení, ve kterém jim bude tato vyživovací povinnost stanovena. Teprve poté kdy budete mít „v ruce“ pravomocný rozsudek, na základě kterého mají prarodiče soudem stanovenou vyživovací povinnost, kterou by neplnili, lze po nich vymáhat výživné exekučně.

Nezmiňujete se podrobněji, zda pobíráte nějaké další dávky a také zda žijete s dětmi sama či ve společné domácnosti, přesto si dovolím upozornit, že by bylo vhodné si ověřit (např. na Vašem úřadu práce – oddělení nepojistných dávek), zda byste splňovala podmínky pro výplatu přídavků na dítě, případně příspěvku na bydlení, více informací naleznete zde: http://www.mpsv.cz/cs/2 Nelze také opomenout možnost čerpání dávek pomoci v hmotné nouzi viz http://www.mpsv.cz/cs/5, které by mohly přichází v úvahu zejména tehdy, pokud žijete s dětmi sama.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová o Ondřej Načeradský

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším