Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vymazání otcovství
Otázka
Dobrý den , prosím vás chtěla bych se zeptat, mám svého biologického otce zapsaného v rodném listě , v životě jsem ho viděla asi 2krát ale na to si opravdu nepamatuji byla jsem dítě,doma mám jen papíry od soudu že z otce jsem měla jako dítě panický strach a že by nebyl schopný se o mě postarat.(tenkrát žaloval maminku že mě chtěl do péče), v životě na mě neplatil žádné výživné dokonce za to byl i ve vězení a i za jiné okolnosti.Maminka od mých 2 let žije s přítelem, před pěti lety se vzaly.Já bych se chtěla zeptat pokud když by šlo otce vymazat z rodného listu je mi 20 let a nechci s ním mít nic společného nebo dokonce na něj platit výživné.Pokud vím jsme jeho jedinné dítě .Šlo by napsal do RL maminky manžela ..beru ho jako otce a nebo otec neznámí ? Mnohokrát děkuji za váš čas a odpoveď.
Odpověď
Dobrý den, budu se snažit odpovědět na Vaše otázky. Nejprve k otázce vymazání otce z Vašeho rodného listu. V tomto směru Vás nepotěším, jelikož vymazat otce z rodného listu není možné. Jde o údaj vypovídající o tom, že jste dcerou svého otce a na této skutečnosti nemohou vaše vztahy nic měnit.
Jméno otce by z rodného listu dítěte mohlo „zmizet“ pouze v případě, kdy by dítě bylo osvojeno jinou osobou či osobami. Naše současná legislativa neumožňuje osvojení zletilé osoby. Nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012) však v tomto směru přinesené určitou změnu - dle něj již bude možné při splnění zákonem stanovených podmínek osvojit i zletilou osobu. Osvojit zletilého bude možné, pokud jeho osvojení nebude v rozporu s dobrými mravy. Dále je v § 847 nového Občanského zákoníku vyjmenováno několik situací, ve kterých lze zletilou osobou osvojit. Na Vás by se vztahovala situace uvedená pod písm. d) výše uvedeného § tj. zletilého lze osvojit, jestliže osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela.
Řízení o Vašem případném osvojení bude zahájeno podáním návrhu k soudu, v jehož obvodu máte bydliště. Vzhledem k tomu že by se jednalo o osvojení dle § 847 odst. 1, písm. d) nového občanského zákoníku viz výše, bude soud zjišťovat také stanovisko Vašeho biologického otce (je samozřejmě otázkou, zda by se otec k soudu vůbec dostavil). Samotné osvojení zletilého má zároveň některá specifika např. ohledně příjmení (osvojení nemá vliv na příjmení osvojence), vyživovací povinnosti (vyživovací povinnost osvojence vůči jeho předkům nebo potomkům trvá nadále jen tehdy a jen v té míře, nejsou-li jiné osoby, které mají vyživovací povinnost, popřípadě nejsou-li tyto osoby schopny své vyživovací povinnosti dostát).
Z výše uvedeného vyplývá, že za současného legislativního stavu nelze s údajem o otci, který je uveden v rodném listě, nic dělat. Po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (mělo by k němu dojít 1. ledna 2014) a zákona o zvláštních řízeních soudních (jeho návrh bude v září projednáván Senátem) by mohlo přicházet v úvahu Vaše osvojení manželem Vaší matky.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou