Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
zreknuti se matky
Otázka
dobry den,je mozne se nejakym zpusobem zreknout matky?Mam manzelku a 3 deti.S matkou se 6 let nestykame,matka dela dluhy,jeji zdravotni stav neni dobry.Chce me dat k soudu,abych ji přispival penezi.S manzelkou oba pracujeme,abychom zaplatili hypoteku,skolku pro deti a dalsi poplatky,Da se rict,ze zijeme od vyplaty k vyplate.Je vubec mozne,aby mela narok na nejake penize??? Dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
zřeknutí se rodiče náš právní řád nezná (nejblíže tomu může být vydědění, ale to neřeší vztahy mezi živými příbuznými).
Vztahy mezi rodiči a dětmi, včetně zletilých, jsou upraveny v zákoně o rodině. Ten stanoví dětem, které jsou schopné se sami živit, aby zajistily svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují. Co lze považovat a slušnou výživu, záleží na konkrétní situaci matky. Matka by měla být schopna ze svých příjmů a případného výživného uhradit všechny odůvodněné potřeby odpovídající průměrnému životnímu standardu její sociální skupiny v daném místě. Každé dítě, je-li více sourozenců, plní tuto vyživovací povinnost takovým dílem, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům ostatních dětí.
Pokud nedojde mezi dětmi a rodiči k dohodě o takovém výživném, může se rodič obrátit na soud, aby vyživovací povinnost stanovil a v jakém rozsahu. Rovněž sourozenci se mohou obrátit na soud, aby určil, které z nich bude přispívat jakým dílem.
Při posuzování nároku na výživné soud přihlíží i k majetkovým poměrům a příjmům rodiče, jeho možnostem a schopnostem, zdravotnímu stavu, zda nepodstupuje nepřiměřená rizika při nakládání se svým majetkem.
Pokud by Vaše matka podala k soudu návrh na určení výživného, soud by posuzoval celkovou situaci Vaší matky i celkovou situaci Vaší rodiny, včetně Vaší vyživovací povinnosti ke třem dětem. Na Váš návrh by mohl soud přihlédnout k tomu, že se matka nepřiměřeně zadlužuje, že odmítá nebo odmítala kontakt s Vámi a Vaší rodinou apod. Samozřejmě bude posuzovat i důvody jejího zadlužování (např. pokud si půjčuje na živobytí, léky, nebo naopak na luxusní dovolenou). Zákon říká, že stanovení výživného nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Toto posoudit je však úkolem soudu.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou