spoludědictví v případě exekuce jednoho z dědficů

Dotaz ze dne 12. 12. 2013 16:18.

Otázka

Dobrý den, v případě, že tři sourozenci jsou budoucí dědici nemovitosti a proti jednomu z nich je vedeno několik exekucí, jak bude nakládáno s nemovitostí, kterou společně zdědí. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, píšete, že se jedná o situaci, která patrně v budoucnu nastane. Dovolím si tedy nejprve poukázat na možnosti, jak předejít tomu, aby k Vámi avizované situaci vůbec došlo.

Jednou z možností je uzavření dědické dohody, dle kterého by se dva sourozenci stali vlastníky dotčeného podílu oproti vyplacení fin. kompenzace předluženému sourozenci. Další variantou je darování nemovitosti budoucím dědicům ještě za trvání života zůstavitele. V tomto případě by pak nemovitost nebyla předmětem dědického řízení, a proto by nehrozilo postižení spoluvlastnického podílu exekucí (pokud by nedošlo v mezičase k předlužení jiného spoluvlastníka). V případě této varianty je na zvážení zřízení věcného břemena doživotního užívání pro dárce.

Třetí variantou je vydědění budoucího spoluvlastníka. Podotýkám, že tato varianta by byla reálná pouze v případě, kdy se jedná o potomka, jak předpokládáme (v opačném případě by stačilo zkrátka v závěti ustanovit za dědice někoho jiného).

Dle aktuální legislativy lze potomka vydědit na základě některého ze zákonných důvodů. Jejich výčet upravuje § 469a Občanského zákoníku, jeho znění naleznete zde: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=5&idBiblio=30446&recShow=546&fulltext=&nr=40~2F1964&part=&name=&rpp=100#parCnt.

Od 1. ledna 2014 nabude účinnosti nový občanský zákoník, který bude umožňovat zůstaviteli vydědit i neopominutelného dědice (potomka), který je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že tu je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl. Učinit to však bude moct jen tak, že tento jeho povinný díl zůstaví dětem tohoto nepominutelného dědice, popřípadě, není-li jich, jejich potomkům.

Pokud by se budoucí zůstavitel pro vydědění rozhodl, bylo by vhodné nechat sepsat listinu o vydědění u notáře. Zákon připouští i jiné způsoby sepsání listiny o vydědění (např. vlastnoručně, na stroji či PC s podpisy dvou svědků apod.), nicméně sepsání listiny notářem může alespoň trochu zaručovat, že listina bude mít všechny potřebné náležitosti. Seznam notářů na které se lze obrátit naleznete na stránkách Notářské komory České republiky www.nkcr.cz

Jestliže by nebylo možné některou z výše uvedených variant realizovat a skutečně tak došlo k tomu, že by na jednoho ze spoluvlastníků byla vedena exekuce, lze očekávat, že exekutor vydá na jeho spoluvlastnický podíl exekuční titul.

V praxi to bude znamenat, že v katastru nemovitostí bude udělán zápis o exekuci, což bude znamenat omezené nakládání s nemovitostí.

V případě kdy by ostatní spoluvlastníci byli ochotni spoluvlastnický podíl zatížený exekučním příkazem vykoupit, bylo by potřeba nejprve zjistit, zda se jedná o jednu exekuci a jednoho exekutora. Pokud ano, tak by bylo možné se na příslušného exekutora obrátit a zkusit s ním dohodnout prodej spoluvlastnického podílu mimo dražbu. Jak však píšete, nejedná se o Vaši situaci.

Jestliže tedy je spoluvlastnický podíl byl zatížen více exekučními příkazy tzn. že by exekutoři "stáli na spoluvlastnický podíl frontu", bylo by nejrozumnější počkat na exekuční dražbu spoluvlastnického podílu nikoliv celé nemovitosti! V ní by ostatní spoluvlastníci měli možnost podíl vydražit.

Pravdou je, že prodej spoluvlastnických podílů bývá často velmi problematický, a proto je věřitel často rád, když spoluvlastníci mají zájem o zakoupení spoluvlastnického podílu (ať již v dražbě nebo mimo dražbu).

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším