Zástupce při soudním řízení zletilého dítěte

Dotaz ze dne 28. 1. 2014 16:54.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem si mám zajistit svého právního zástupce (advokát?) při soudním jednání, ve kterém na mne můj otec podal Návrh na snížení výživného? Jsem zletilá a se snížením nesouhlasím, jsem studentkou VŠ. Soudit se se svým otcem ovšem nechci. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jste-li zletilá a můžeme tak předpokládat, že u Vás nejde o případ, kdy by zde existovala zákonná povinnost mít pro řízení zástupce (neřeším zde případy omezené svéprávnosti, faktické neschopnosti jednat v řízení atd.). Jinými slovy mít zástupce není povinnost, ale právo, kterého se můžete či nemusíte rozhodnout využít.

Chcete-li mít zástupce, je v principu na Vás, abyste si našla takového zástupce, ve kterého budete mít důvěru a kterého si budete moci finančně dovolit (www.cak.cz). Osvědčíte-li soudu, že Vaše majetkové poměry Vám neumožňují získat zastoupení na vlastní náklady, můžete požádat o ustanovení právního zástupce soud, přičemž ten rozhoduje nejen na základě majetkových poměrů, ale i na základě charakteru sporu - zjednodušeně řečeno advokáta neustanoví bez ohledu na nemajetnost, pokud to považuje vzhledem k charakteru sporu za zcela zbytečné.

V případě sporu o snížení výživného jde v principu o dvě spojené nádoby a to o Vaše důvodné potřeby na straně jedné a majetkové poměry a možnosti otce na straně druhé (pominu nyní případ, kdy by např. otec namítal, že má být výživné sníženo pro Vaše jednání v rozporu s dobrými mravy).

Otec pravděpodobně žádá o snížení výživného na základě skutečnosti, že se zhoršily jeho majetkové poměry a proto by Vaše vyjádření ve věci mělo:

a) reagovat na tvrzené zhoršení majetkových poměrů - pokud např. otec tvrdí, že změnil zaměstnání a v současném zaměstnání vydělává nižší částky, lze žádat vyjádření zaměstnavatele co do důvodů ukončení pracovního poměru (nepřihlíží se k poklesu příjmu, pokud si ho otec úmyslně přivodil), lze poukazovat na možnost vykonávat jiné lukrativnější zaměstnání (odkaz na nabídku pracovních míst, žádost o vyjádření místně příslušného úřadu práce ohledně zaměstnatelnosti otce a jeho možném výdělku), respektive lze k situaci přistoupit "ze široka" a poukazovat na to, že bez ohledu na údajný pokles příjmů se zjevně hmotná životní úroveň otce nezhoršila.

b) snažit se poukázat na zvýšení Vašich nákladů - i když se najdou důvody pro snížení výživného na straně otce, mohou být částečně či zcela kompenzovány nárůstem Vašich potřeb, respektive může být doloženo, že od posledního vyměření Vašeho výživného narostly Vaše oprávněné potřeby v takové míře, že převažují nad zhoršenou schopností otce poskytovat výživné a je důvod ke zvýšení výživného (takže se např. místo zvýšení 1 000 Kč zvýší jen o 500 Kč).

Chápu, že Vám není příjemné soudit se se svým otcem, nicméně pokud otec požaduje snížení výživného a není se možné dohodnout mimosoudně, bohužel nemáte jinou možnost než akceptovat snížení výživného, nebo o jeho zachování (respektive o co nejmenší snížení, či naopak dokonce o navýšení) u soudu bojovat.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším