Vyplacení dědického podílu

Dotaz ze dne 17. 2. 2014 19:48.

Otázka

Dobrý den,

v dědickém řízení po mém otci konaném v roce 2009, získal můj bratr polovinu rodinného domku mých rodičů. Druhá polovina patří mé matce. Můj bratr se u notáře zavázal vyplatit mi do pěti let 250 000 Kč, jako náhradu za mou část rodinného domu. Zatím mi však nedal nic. Prosím o radu jak dále postupovat. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uváděných informací lze dovozovat, že dědické řízení po Vašem otci bylo skončeno usnesením, ze kterého vyplývalo mj. že Váš bratr jako druhý z dědiců je Vám povinen do určité lhůty vyplatit částku 250 tisíc Kč.

V případě kdy je v usnesení o ukončení dědického řízení uvedeno, že je dědic pan X povinen vyplatit paní Y částku ....Kč do určitého data, představuje toto usnesení exekuční titul. Pokud tedy jde o usnesení, které nabylo právní moci (což předpokládám, jelikož nezmiňujete, že byste proti němu uplatňovali opravný prostředek) a stalo se vykonatelné (vykonatelnost znamená, že dotyčný dědic nesplnil svoji povinnost ve stanoveném termínu), nic Vám nebrání začít svoji pohledávku vymáhat exekučně či výkonem rozhodnutí.

Jestliže bratr je již "po lhůtě", do které měl splatit předmětnou částku, můžete v rámci zachování Vašich vzájemných vztahů (ale také nemusíte) mu zaslat dopis a v něm ho vyzvat k uhrazení jeho dluhu nebo alespoň navržení měsíčních splátek (pak bude na Vašem zvážení, zda by pro Vás byla jejich výše přijatelná).

V případě že k žádné úhradě ani vzájemné dohodě nedojde, můžete se obrátit na některého ze soudních exekutorů a dát mu plnou moc k vymáhání této částky. Je však potřeba počítat s tím, že exekutor po Vás může chtít uhradit zálohu. V praxi se však o víc ohledně vymáhání své pohledávky starat nemusíte, jelikož za Vás bude vymáhat pohledávku soudní exekutor, který může postihnout bratrův majetek i příjem.

Kromě vymáhání své pohledávky prostřednictvím soudního exekutora, lze přistoupit k jejímu vymáhání prostřednictvím výkonu rozhodnutí. V tomto případě byste měla podat návrh k soudu a v něm uvést jaký způsob vymáhání pohledávky navrhujete (např. srážky z příjmů, prodej majetku, postižení bankovního účtu apod.). Vymáhání pohledávky by pak provedl nikoliv soudní exekutor,ale soudní vykonavatel (zaměstnanec soudu). Vymáhání pohledávky prostřednictvím výkonu rozhodnutí bývá pro věřitele obvykle levnější nicméně je od něj očekávaná větší aktivita než v případě kdy pohledávku vymáhá soudní exekutor.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit. Případně můžete využít možnosti osobní konzultace v některé z občanských poraden. Jejich seznam včetně kontaktů naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším