Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
kdy proběhne soud po ukončení podpurčí doby?
Otázka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v září jsme s bývalým manželem podali návrch na určení otcovství. Podpurčí doba mi končí 2.dubna bohužel jsem ještě nebyla rozvedená, tak v rodném listě mého miminka mám mého bývalého manžela, který není otcem.Od 3.srpna jsem s miminkem na čtyřleté mateřské dovolené, žádala jsem o tříletou mateřskou na svého současného přítele a otce ditěte,ale bylo mi řečeno,že dokud neproběhne určení otcovství a nebude v rodném listě tak musím jít na čtyřletou mateřskou.Tak bych se chtěla zeptat jestli soud čeká, až mi skončí podpurčí doba, protože jak jsem psala je to, už sedum měsícu a nic se neděje.V květnu mi končí tříletá mateřská tak doufám, že do té doby soud proběhne.Děkuji předem za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě pro vyjasnění raději uvedu, že budu dále předpokládat, že tam kde mluvíte o "mateřské dovolené" nemyslíte mateřskou dovolenou v právním slova smyslu, ale čerpání sociální dávky zvané rodičovský příspěvek (jehož čerpání se může, ale také nemusí překrývat s čerpáním mateřské a rodičovské dovolené v zaměstnání).
Dále je poněkud záhadou co rozumíte pod "podpůrčí dobou" - tento termín se zpravidla používá v rámci systému nemocenského pojištění, nicméně nezmiňujete, že byste pobírala nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství (pokud by tomu tak bylo, tak byste ostatně nepotřebovala dokládat vyměřovací základ druhého z rodičů). Osobně bych tak např. zvažoval, jestli tím nemyslíte např. první fázi pobírání rodičovského příspěvku na čtyři roky, kdy se vyplácí rodičovský příspěvek v částce 7 600 Kč. V případě potřeby však prosím upřesněte, co jste "podpůrčí dobou" myslela.
Právní úprava rodičovského příspěvku umožňuje čerpání v tzv. "fixní" variantě u které se nezkoumají nároky na dávky z nemocenského pojištění, ale na druhé straně nemáte možnost upravit si rychlost čerpání rodičovského příspěvku a dávka se Vám pevně rozvrhne do čtyř let věku dítěte (to samozřejmě neznamená, že nárok na dávku nemůže zaniknout dříve).
Pakliže chce žadatel o dávku čerpat rodičovský příspěvek v tzv. "dynamické" variantě, u které si v zákonem stanovených mezích může sám rozvrhnout jak rychle chce vyčerpat limit 220 000 Kč na nejmladší dítě v rodině, je třeba doložit vyměřovací základ ze systému nemocenského pojištění. Z kontextu předpokládám, že jste nemocenské pojištění neměla a proto jste chtěla využít možnosti, abyste o dynamickou variantu čerpání požádala na základě doložení nároků druhého rodiče, kdy Vám bylo sděleno, že za otce musí úřad považovat toho, kdo je zapsán jako otec dítěte.
V tomto ohledu Vám byla zřejmě podána správná informace - dokud soud pravomocně nerozhodne jinak, musíme za otce považovat Vašeho manžela.
Z hlediska změny čerpání rodičovského příspěvku tak lze:
a) počkat na rozhodnutí soudu o otcovství, b) doložit skutečnost, na základě kterých by bylo možné pro účely dávky považovat Vašeho nového partnera za rodiče.
Pokud jde o první variantu, tak myslím není příliš co dodat - pakliže máte pocit, že sedm měsíců se v dotčené věci nic neděje, neuškodilo by zajít na soud a nahlédnout do spisu a zjistit, jestli skutečně sedm měsíců soud nevyvíjí žádnou činnost, nebo došlo k nějakému "zádrhelu", jako je např. snaha soudu dosáhnout upřesnění nejasného podání některého z účastníků, či třeba spor o místní příslušnost.
Rozhodně však nejde o to, že by soud se sporem o otcovství čekal na skončení "nějaké" podpůrčí doby - problém bude v něčem jiném.
Podle zjištěných skutečností se pak buď lze pokusit pomoci s vyřešením dotčených problémů (např. doložit informace o bydlišti dítěte, aby se vyjasnilo kdo má být místně příslušný), nebo požádat soud o urychlené vyřízení věci (nemusí jít hned o oficiální stížnost na průtahy, ale může být např. poukázáno na vážně těžkosti, které vzhledem k délce řízení máte a neformálně požádáte, aby se soud pokusil věc dořešit co nejrychleji).
Druhá varianta pak možná působí poněkud záhadně, pokud jsem předem upozornil, že do rozhodnutí o otcovství nic nenaděláme s tím, kdo je považován za otce dítěte. Jde o to, že v zákoně o státní sociální podpoře, který upravuje podmínky pro pobírání rodičovského příspěvku, nalezneme v ustanovení § 31 odst. 2 uvedeno, že pro účely nároku na dávku se za rodiče považuje nejen rodič v pravém smyslu slova (právně určená matka / právně určený otec), ale i další v tomto ustanovení vyjmenované osoby, mezi kterými je uveden i manžel rodiče dotčeného dítěte - stručně řečeno, i když Váš nový partner nemůže figuroval v žádosti coby rodič na základě určeného otcovství (dokud mu nebude určeno), může být za rodiče považován na základě manželství s Vámi, pakliže jste s ním manželství uzavřela, či tak v brzké době plánujete učinit.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.